Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jesteście współczesną husarią

"Obok niesłychanej odwagi, cechuje was także ogromny profesjonalizm. W imieniu swoim, rządu polskiego i Polaków, chciałbym powiedzieć, że jestem z was dumny". Ratowników górniczych KGHM odwiedził premier Morawiecki.

Kiedy uświadamiam sobie, że codziennie zjeżdżacie kilkaset metrów pod ziemię, że jak zajdzie potrzeba ratujecie z narażeniem własnego inne życie, mogę ten wasz heroizm porównać do szarży polskiej husarii pod Kircholmem - powiedział dziś do ratowników z Jednostki ratownictwa Górniczo-Hutniczego KGHM w Sobinie szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki przyjechał na Dolny Śląsk specjalnie po to, aby spotkać się z zastępami ratowniczymi, biorącymi udział w akcji poszukiwawczej z 29/30 stycznia. Gwałtowny wstrząs górotworu na oddziałach górniczych G1 i G2 kopalni Rudna, należącej do KGHM doprowadził do rozległego (ok. 750x700 m) zawału skał na głębokości 750 m.

W strefie zagrożenia znalazło się 32 górników. Wszystkich udało się ewakuować na powierzchnię. Ostatniego - dobę od wstrząsu. Czterech z uratowanych górników zostało rannych, w tym jeden ciężko. Przebywa on obecnie na jednym z oddziałów legnickiego szpitala wojewódzkiego, wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną.

Dziś w siedzicie JRGH w Sobinie premier Morawiecki rozmawiał z ratownikami biorącymi udział w akcji. Dowiedział się m. in., że większość pracy w warunkach jakie ratownicy zastają po zawale, wykonuje się ręcznie. Tak było i tym razem, o czym obszernie opowiadali mu biorący udział w ostatniej akcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL