Nowy numer 49/2020 Archiwum

Papierowy świadek wieków

Za remontowanym ołtarzem kościoła w Teplicach (diec. litomierzycka) przypadkiem odnaleziono dokument z 1670 roku.

Dokument zawiera informacje nt. poświęcenia nowego wówczas ołtarza w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Teplicach. Na kartkę natrafiono podczas renowacji ołtarza.

Konsekracji ołtarza dokonał ówczesny abp Pragi. Dokument jest także potwierdzeniem umieszczenia w ołtarzu relikwii w roku 1670. Co ciekawe, obecny ołtarz w kościele św. Elżbiety Węgierskiej pochodzi z 1701 roku. Odnaleziony dokument dotyczy więc wcześniejszego, nieistniejącego już ołtarza barokowego, z którego obecnie została tylko płyta ołtarzowa (mensa).

Jego treść z łaciny przetłumaczyli dr Jiří Wolf i dr Vít Honys:

"Najczcigodniejszy i najszlachetniejszy, książę i pan Świętej Rzeszy Rzymskiej Matouš Ferdinand, z Bożej łaski i łaski Stolicy Apostolskiej arcybiskup praski urodzony legat, Królestwa Czeskiego prymas, Jego Królewskiego i cesarskiego majestatu radca, poświęcił ten przenośny ołtarz i umieścił w nim relikwie św. Celestyna w roku 1670, dnia 22 września".

Parafia w Teplicach jest administrowana przez salezjanów. Leży na terenie diecezji litomierzyckiej, jednej z czterech (obok diecezji Hradec Králové, Dresden-Meißen i Görlitz) zagranicznych diecezji, sąsiadujących z diecezją legnicką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama