Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zawsze się o to modlimy

Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

W diecezji legnickiej mamy wyznawców różnych odłamów chrześcijaństwa. Dlatego w kilku miejscach odbędą się nabożeństwa ekumeniczne. Centralne w tym roku zagości w prawosławnej cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy. We wtorek 22 stycznia o godz. 17 rozpocznie się tam wspólna modlitwa. Zaprasza na nią bp Zbigniew Kiernikowski, pisząc do diecezjan: "(...) Jak każdego roku, w dniach od 18 do 25 stycznia, celebrować będziemy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przyświecać nam będą słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: »Dąż do sprawiedliwości« (Pwt 16,20). Licząc na Waszą obecność, gorąco zachęcam do przybycia wszystkich, którym bliska jest modlitwa o jedność chrześcijan (...)".

Zawsze się o to modlimy   Wnętrze legnickiej cerkwi prawosławnej Jędrzej Rams /Foto Gość Zaproszenie również kieruje do nas proboszcz tamtejszej parafii ks. Lubomir Worhacz: - Powstała taka niepisana tradycja, że od kilku lat nabożeństwa ekumeniczne w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan mają miejsce w kolejnych świątyniach różnych wyznań w Legnicy. Tradycję tą zainicjował bp Zbigniew Kiernikowski. W tym roku przyszła kolej na nas i dlatego 22 stycznia w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego będziemy gościli chrześcijan różnych wyznań. Z radością wszystkich zapraszamy - mówi ks. Lubomir.

- Jest to dobra okazja do wspólnej modlitwy o jedność, bo tej nigdy nie za dużo. Wierni Kościoła prawosławnego na każdym nabożeństwie modlą się za pojednanie wszystkich chrześcijan. Często wierni różnych wyznań biorą udział w wydarzeniach modlitewnych siostrzanych kościołów, chrzcinach, ślubach bądź pogrzebach i wspólnie się modlą. Nabożeństwa odbywające się podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan mają jednak inny charakter i większy zasięg, pomagają dostrzec w drugim człowieku chrześcijanina i brata. Czas poświąteczny, kiedy świeża jest jeszcze pamięć przeżywania Bożego Narodzenia, kiedy śpiewane są jeszcze kolędy, jest najbardziej odpowiedni na refleksję o podziałach w chrześcijaństwie i modlitwę o pojednanie. Spotkania ekumeniczne są dla nas możliwością wzajemnego poznania się. Jeżeli duchowni i wierni innych wyznań odwiedzają świątynie kościołów siostrzanych, to lepiej się mogą poznać - mówi kapłan.


Wywiad z ks. Lubomirem Worhaczem w najnowszym "Gościu Legnickim".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama