Nowy numer 3/2021 Archiwum

Górski staruszek

Karkonoski Park Narodowy świętuje 60-lecie istnienia.

60 lat temu, 16 stycznia 1959 r., powołano do życia Karkonoski Park Narodowy. Z tej okazji w Szklarskiej Porębie odbyło się jubileuszowe spotkanie, na którym nie zabrakło tortu i życzeń.

- Park został powołany, by chronić przyrodę dzisiaj, ale w domyśle - by można było ją przekazać następnym pokoleniom. Dlatego dużo planujemy. Mamy chociażby „Plan ochrony”, który będzie przez 20 lat wyznaczał kierunki działań KPN. Oczywiście musi być on elastyczny, by można było reagować na nagłe i ważne zmiany. Zauważamy, że rośnie w ogromnym, wręcz dramatycznym tempie ruch turystyczny. Ludzie mają więcej czasu i środków, zmienia się model turystyki. Jest presja, by różne nowe formy turystyki dopuszczać w obszarach chronionych. Musimy wypracować kompromis. To najważniejsze zadania na najbliższe lata - mówi profesor Piotr Migoń, przewodniczący rady naukowej parku.

Dzisiaj obszar KPN to niecałe 60 km kw., a otuliny jest ok. 160 km kw. Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni to zachowane dziedzictwo przyrodnicze jest niezwykle atrakcyjne. Rocznie przyjeżdża tutaj ok. 2,5 mln turystów, co czyni go trzecim najpopularniejszym parkiem narodowym w Polsce (po tatrzańskim i pienińskim).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama