Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ilu nas w kościele?

Według najnowszych badań religijność Dolnoślązaków jest jedną z najniższych w kraju.

Wczoraj wiadomością dnia w mediach był doroczny raport z badania, jakie rokrocznie przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Tegoroczny podsumowuje dane z liczenia wiernych w roku 2017.

Obraz całego Kościoła w Polsce rysuje się pozytywnie, o czym można przeczytać w artykule Gościa Niedzielnego (TUTAJ).

Nasz Kościół diecezjalny wzbogacił się w tamtym okresie o 8677 dusz, bo tyle osób przyjęło chrzest święty. Przy ołtarzu miłość ślubowały sobie aż 3594 pary. W badaniu podawane są też dane dotyczące spraw o stwierdzenie nieważności małżeństwa w sądach kościelnych. W pierwszej instancji (proces zwykły) w 2017 r. w diecezji legnickiej było 78 takich procesów, z czego 61 zakończyło się stwierdzeniem nieważności.

Religijność wiernych w diecezji legnickiej definiowana przy pomocy dwóch danych - dominicantes (chodzących do kościoła na niedzielną Eucharystię) oraz communicantes (przyjmujący Komunię św.) należy do najniższych w kraju. O ile średnia chodzących do kościoła w skali kraju to 38,3 proc., to w diecezji legnickiej jest to 28,5 proc. Podobne dane dotyczą archidiecezji wrocławskiej (31,7 proc.) oraz świdnickiej (29,6 proc.), a także zielonogórsko-gorzowskiej (29,4 proc.). Communicantes w kraju jest 17 proc., a w diecezji legnickiej - 13,3 proc. (wrocławskiej - 14,8 proc., świdnickiej - 13,8 proc., zielonogórsko-gorzowskiej - 13,3 proc.).

Dane te pokazują, że od kiedy są prowadzone badania (początek lat 80. XX wieku) spada liczba chodzących do kościoła (z około 51 proc. do 38 proc.), ale zdecydowanie wzrosła liczba przystępujących do Komunii św. (z 8 proc. do 17 proc.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama