Nowy numer 13/2024 Archiwum

To teraz jest ich czas

Już można wysyłać zdjęcia na pierwszy ogólnopolski konkurs na parafialne stajenki betlejemskie.

Polkowickie Stowarzyszenie Charytatywne „Żyć Godnie”, prowadzące Warsztat Terapii Zajęciowej, zachęca do przesyłania zdjęć szopki betlejemskiej z waszej parafii. Jest to zaproszenie do udziału w pierwszym ogólnopolskim konkursie na najpiękniejszą stajenkę wykonaną w parafii.

– Wszystkie konkursy zapraszają do robienia szopek gdzieś w listopadzie czy na początku grudnia, w czasie, kiedy jeszcze nie ma Adwentu albo ten dopiero się zaczyna. Kiedy już szopki stają w kościołach, a dzieje się to na dzień czy dwa przed Bożym Narodzeniem i kiedy później w liturgicznym czasie bożonarodzeniowym stoją w kościołach, nikt już nie proponuje konkursów – mówi Stanisław Rabczuk, organizator. – Dlatego zapraszamy do udziału, bo teraz jest nareszcie miejsce, gdzie możecie pochwalić się waszymi dziełami. Poza tym jest wiele konkursów dla indywidualnych twórców, a w ogóle nie ma dla parafii. To dziwi, bo w każdym kościele taka szopka jest.

Stanisław Rabczuk wie, o czym mówi, bo oni sami przed rokiem wzięli udział w konkursie organizowanym przez Orszak Trzech Króli. I wygrali w cuglach. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo swoją szopkę (a może należy powiedzieć – szopę) tworzyli przez trzy miesiące. Uczestnicy WTZ stworzyli kilkaset elementów do konstrukcji, która stanęła w polkowickim kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Znalazły się tam domy, warsztaty, zwierzątka (samych ceramicznych, ręcznie robionych i malowanych baranków było przeszło 100!), a nawet kopalnia (przecież to Polkowice), szyby kopalniane, dzwonnica i wiele, wiele innych elementów.

Zgłoszenia będą przyjmowane do końca stycznia (adres: wtz@wtz.polkowice.pl), tak, aby 23 lutego mogło nastąpić ogłoszenie wyników.

– Prace będzie oceniać specjalna komisja konkursowa. Znajdą się w niej uczestnicy WTZ, ale także profesjonalny artysta, a także ksiądz. Ciekawe jest to, że przed rokiem, gdy robiliśmy naszą szopkę, to ksiądz zwrócił nam uwagę, że wśród zwierząt brakuje bawoła. A to ponoć ważne zwierzę. Więc je dorobiliśmy – śmieje się Stanisław Rabczuk.

Więcej szczegółów na stronie warsztatów.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy