GN 42/2019 Archiwum

Dzień żałoby po śmierci górników

Miasta Zagłębia Miedziowego oddają hołd górnikom, którzy zginęli w czeskiej kopalni węgla.

W niedzielę (23.12.) o północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą zarządził prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego.

Hołd poległym oddało także Zagłębie Miedziowe. W Lubinie i Polkowicach składano kwiaty i palono znicze w miejscach poświęconych górnikom. W Polkowicach znicze zapłonęły pod pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi. Wszędzie flagi państwowe opuszczono do połowy masztów. Odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.

Wczoraj w radiowej Trójce prezydent mówił, że "możemy tylko być duchem, modlitwą przy rodzinach, wspomnieć tych, którzy zginęli". "To jest rzeczywiście straszliwa tragedia, że właściwie w przeddzień Świąt tak dramatyczne wydarzenie uderza w rodziny" - podkreślił Andrzej Duda.

Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni CSM doszło w czwartek o 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech. Ciała 12 ofiar nadal znajdują się pod ziemią.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama