GN 42/2019 Archiwum

Trzecia siła

W przyszłym roku KGHM planuje powołanie specjalnej grupy ratowników górniczych wyszkolonych do niesienia pomocy w katastrofach lądowych.

Jej nazwa robocza to Specjalistyczna Służba Wsparcia Medycznego (SSWM). Grupa miałaby istnieć w ramach Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego (JRG-H), której siedziba mieści się w Sobinie k. Polkowic.

Do zadań członków SSWM miałoby należeć m. in. wspomaganie lekarzy-ratowników podczas tzw. zdarzeń masowych. Do jednego z takich zdarzeń doszło 6 grudnia w okolicy Suchej Górnej (gm. Polkowice). W wyniku przewrócenia się autobusu wiozącego wycieczkę osób niepełnosprawnych zginęła jedna osoba.

W akcji ratunkowej, oprócz strażaków, policji i innych służb, brali także udział ratownicy górniczy. Doskonale wyszkoleni i wyposażeni, są jednymi z pierwszych, którzy meldują się w tego typu sytuacjach na miejscu darzenia. I to nie tylko na terenie Zagłębia Miedziowego.

Tylko w tym roku ratownicy górniczy pomagali m. in. podczas akcji ratunkowej po zawaleniu się kamienicy w Mirsku, czy wybuchu piecyka gazowego w Leśnej. Teraz władze KGHM chcą sformalizować taką pomoc, tworząc w ramach JRG-H nową, specjalistyczną grupę.

Będzie to trzecia z kolei wyodrębniona z ratowników podziemnych grupa, po płetwonurkach i wysokościowcach. Zajmie się ona m.in. pomocą poszkodowanym na powierzchni ziemi, w sytuacjach katastrof w ruchu lądowym czy podczas innych zdarzeń o charakterze masowym, które zaistnieją w obszarze działania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama