Nowy numer 42/2019 Archiwum

Konferencja dla Niepodległej

– Myślę, że nam jest trudniej walczyć o wolną Polskę niż naszym ojcom – mówił Piotr Gaglik w Centrum Spotkań w Legnicy.

Tydzień po Święcie Niepodległości w Legnicy odbyła się konferencja organizowana przez Akcję Katolicką. Poszczególni prelegenci oraz uczestnicy debaty zastanawiali się nad pojęciami wolności i niepodległości. Biskup Zbigniew Kiernikowski już na początku podkreślał, że takie wydarzenia sprzyjają refleksji nad kondycją naszej ojczyzny.

– One pomagają nam się zastanowić, czym jest ojczyzna, czym jest życie we wspólnocie. Jak mówił św. Jan Paweł II, jest to dar i zadanie. To jest coś do stałego odzyskiwania. Żebyśmy mogli to właściwie robić, musimy mieć właściwe odniesienie. Nie ma wolności bez przyjęcia ograniczenia. Chrystus, który nas wyzwolił ku wolności, sam dał się ograniczyć. Taka jest droga wolności dla nas wszystkich – mówił hierarcha. Mecenas Piotr Gaglik podkreślał z kolei ciekawe i ważne zmiany, jakie zaszły i wciąż zachodzą w rozumieniu słów „wolność” i „niepodległość”. – Przed 100 laty były to słowa, które traktowano łącznie. Obecnie jednak obserwujemy, że sama niepodległość nie jest równoznaczna z wolnością. Interesy i wpływy wielkich międzynarodowych korporacji, wielkich międzynarodowych organizacji, wpływ ośrodków medialnych czy ośrodków myśli ponowoczesnej sprawiają, że trudniej jest być wolnym nawet w niepodległej Polsce – mówił. – Zmienia się nam wartości, piętnując dbanie o rodzinę czy dbanie o dobre imię kraju, a zastępuje się to dbaniem o rzekome prawa mniejszości. Mimo niepodległości stajemy się niewolnikami we własnym kraju. Myślę, że mamy obecnie o wiele trudniejsze zadanie niż nasi ojcowie i dziadowie, którzy głównie walczyli zbrojnie – dodał prelegent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL