Nowy numer 41/2019 Archiwum

Selfie z Marszałkiem

Śpiewnie i tanecznie, w ciszy i nostalgicznie, z wojskiem i zespołami folklorystycznymi – tak świętowano w diecezji legnickiej 11 Listopada.

Sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano w diecezji przez cały miniony weekend. Najwięcej inicjatyw odbyło się w Legnicy. Już w piątek o 11.11 uczniowie miejscowych szkół wzięli udział w ogólnonarodowym śpiewaniu hymnu. Godzinę później kilkaset osób zatańczyło na legnickim rynku poloneza.

W tym samym czasie w Muzeum Miedzi zainaugurowano wystawę pokonkursową „Orzeł biały – nasza duma”. Pokazano na niej część z 90 prac, jakie napłynęły na konkurs zorganizowany przez Senat RP. Techniki wykonania były przeróżne – od metaloplastyki, malowania i rysowania, przez haftowanie i wyszywania, aż po modele z kartonu i wyklejanki. W sobotę wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się w samo południe w centrum miasta. Na scenie stanęli obok siebie Tadeusz Krzakowski, prezydent miasta, i bp Zbigniew Kiernikowski. Ordynariusz legnicki podczas Eucharystii, która rozpoczęła się godzinę później, mówił, że nie ma wolności bez poddania się niektórym ograniczeniom. – Lud wierzących poruszony duchem Jezusa Chrystusa staje się spoiwem jednoczącym wszystkich mimo panujących różnic. To jest podstawa właściwie rozumianego patriotyzmu, miłości ojczyzny. Ani kosmopolityzm, ani zakusy szowinistyczne. Jesteśmy ludem, który czerpie z Jezusa Chrystusa. Na Jego wzór chcemy być we właściwych relacjach z każdym. Wiemy, że nie ma możliwości bycia w jedności i przeżywania wolności bez przyjmowania koniecznych ograniczeń. Ten, który jest naszym Panem, On przyjął ograniczenie, stawszy się człowiekiem i pozwoliwszy się przybić do krzyża – mówił bp Kiernikowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL