GN 42/2019 Archiwum

Ten święty był u nas

Dzisiaj wspominamy św. Jozafata Kuncewicza. Niedawno jego relikwie gościły w Legnicy.

Peregrynacja jego relikwii odbywała się w maju po parafiach grekokatolickich. Wśród nich po tych, się należą do Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej. Jedną z nich jest parafia pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy.

Jak mówił wówczas ks. Mirosław Drapała, proboszcz miejsca, obrzęd wprowadzenia relikwii do świątyni był taki, jakby witano żyjących arcybiskupów. Na spotkanie z relikwiami świętego "duszochwata" przyszło wielu wiernych. Wśród nich Jerzy Pawliszczy. - To ważne wydarzenie w życiu parafii, także dla mnie osobiście. Biskup Kuncewicz jest ważną postacią w Kościele greckokatolickim, bo oddał swoje życie za wiarę. Wizyta relikwii pozwala mi na pogłębienie wiary i modlitwę za jedność chrześcijan, a także Ukraińców. Potrzeba tej modlitwy tak dla samej Ukrainy, jak i tych, którzy przybywają w ramach świeżej emigracji z tymi, którzy żyją tutaj od dziesięcioleci - mówi mężczyzna.

Okazją do peregrynacji była 325. rocznica odnowienia jedności Eparchii Przemyskiej z Kościołem Kijowskim i ze Stolicą Apostolską (1693–2018). Św. Jozafat jest także patronem Rusi. Jego ciało spoczywa w Watykanie, zaś relikwiarz z dłonią świętego na co dzień znajduje się w soborze archikatedralnym w Przemyślu. Jan Paweł II nazwał Jozafata Kuncewicza „apostołem pojednania”.

W galerii znajdują się zdjęcia z wizyty relikwii w cerkwi pw. Zaśnięcia NMP w Legnicy - TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama