Nowy numer 42/2019 Archiwum

Patrioci z Barcinka

W malutkiej szkole powstał teledysk na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ma już 65 tys. wyświetleń w internecie.

W Szkole Podstawowej w Barcinku powstał pomysł upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zaproszono jeleniogórskiego rapera Dominika Gudowskiego do stworzenia patriotycznego teledysku. Dla uczniów wiązało się to z warsztatami muzycznymi, choreograficznymi, filmowymi i – oczywiście – historycznymi.

Najpierw musiała powstać piosenka. Tę uczniowie współtworzyli, bo zaczęli szukać informacji o dzieciach, które walczyły o polską niepodległość. Zaczęli zaskakiwać rodziców pytaniami o historię. Dominik, który tworzył tekst, wplatał w niego te fragmenty z dziejów Polski, które uczniowie mu podsuwali jako najważniejsze. Możemy tam usłyszeć o potopie szwedzkim, rozbiorach, Polakach zamordowanych przez Niemców, powstaniu warszawskim czy katowniach ubeckich.

W przedsięwzięciu wzięły udział wszystkie dzieci ze szkoły, czyli ponad 100 osób. Część zagrała w różnych scenach, inni – tylko w ostatnim ujęciu, gdzie z lotu ptaka widać ich stojących na boisku. Ubrani w biel i czerwień i tworzą polską flagę oraz symbol Polski Walczącej. – Te dzieci nie grały. One po prostu były sobą – mówi Kamil Prentki, nauczyciel historii. – Nie musieliśmy powtarzać ani jednego ujęcia. Wszystko wychodziło od razu tak, jak powinno – dodaje.

– Chcieliśmy uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości w jakiś niezwykły sposób, zaangażować w to dzieci. Nie tylko poprzez apel w szkole. Tak powstał pomysł nakręcenia teledysku. Myślę, że to zostanie na lata w pamięci ich i całej społeczności  – mówi Krzysztof Kuzia, dyrektor placówki.

Sami uczniowie to potwierdzają. – Najfajniejsza jest świadomość, że to my to zrobiliśmy. My, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Barcinku. Z niczego zrobiliśmy coś na 100-lecie niepodległości Polski – uważa Martyna, uczennica.


Więcej o kulisach tworzenia teledysku w "Gościu Legnickim" 45/2018.

SOVA - Niepodległość gość. SP Barcinek (Prod. Premier Arena)
SOVA

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL