Nowy numer 42/2019 Archiwum

Poszli na Wyżyny Niebieskie

Kolejny raz w Sokolikach spotkali się miłośnicy górskich szlaków, by modlić się za znajomych, którzy są już u Pana.

Sokoliki (642 m n.p.m.) leżące w Rudawach Janowickich to miejsce kultowe dla większości profesjonalnych wspinaczy górskich w Polsce. Ich niecodzienna budowa zachęca do zdobywania pierwszych szlifów w tym ekstremalnym sporcie. Jest to miejsce wyjątkowe również dla tych, którzy, jak sami mówią, „kochają wszystko, co górskie”.

Od 32 lat raz w roku odbywa się tu Msza św. w intencji tych, którzy zginęli w górach albo też całe swoje życie im poświęcili. Odczytywana jest lista z nazwiskami zmarłych. Wielu z listy to legendy polskiego himalaizmu czy alpinizmu, ludzie, którzy zaczynali wspinać się właśnie w Sokolikach, jak m.in. Wanda Rutkiewcz. Na liście są też nazwiska ratowników GOPR, którzy zginęli, niosąc pomoc innym, oraz miłośnicy gór. Lista powstała w 1985 roku i ciągle się wydłuża. W tym roku Eucharystii przy szczycie Sokolików przewodniczył ks. Zenon Stoń, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Ściegnach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL