Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nasze cmentarze cz. 2

Dzisiaj zapraszamy na wycieczkę na nieistniejący cmentarz w Rudawach Janowickich.

W Rudawach Janowickich znajdują się pozostałości miejscowości o nazwie Miedzianka. O jej istnieniu przypominają resztki cmentarza ewangelickiego, z ruinami jednego z grobowców. Przed wojną mieszkali tutaj katolicy i ewangelicy. Nosiło nazwę Kupferberg i było najmniejszym miastem w Rzeszy.

Gdy te tereny zajęła Armia Czerwona, Sowieci rozpoczęli poszukiwania cennych surowców mineralnych. Odkryli uran w okolicach Miedzianki i do 1954 roku wydobyli ok. 600 ton rudy, którą w wywieziono do Związku Radzieckiego.

Rabunkowe wydobycie rud uranu spod miasteczka spowodowało jego upadek. Stojące na powierzchni domy zaczęły się rozsypywać. W 1972 roku całą ludność Miedzianki przesiedlono do pobliskiej Jeleniej Góry.

Nieużywany kościół poewangelicki wysadzono w powietrze już w 1967 roku. Pochówków na ewangelickim cmentarzu nie urządzano od czasu wojny. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się głaz pamiątkowy postawiony tam w 1999 roku przez byłych niemieckich mieszkańców Miedzianki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL