Nowy numer 42/2019 Archiwum

W trosce o pamięć

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Olszynie odwiedzili cmentarz komunalny, polecając Bożemu miłosierdziu dusze wiernych zmarłych.

Wyprawa na cmentarz to inicjatywa dyrektor Aliny Męczywór, która o przewodniczenie modlitwie poprosiła ks. Jakuba Sikorskiego, wikariusza parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie i zarazem katechetę w olszyńskiej „Trójce”.

- Przyszliśmy tu, aby wspomnieć tych, którzy wiele przeżyli i którym tak dużo zawdzięczamy - tymi słowami rozpoczęła dyrektor Alina Męczywór. - Często słyszy się opinie o braku szacunku dla jakichkolwiek wartości ze strony ludzi młodych. Nasi uczniowie podczas dzisiejszego pobytu na olszyńskim cmentarzu mieli okazję uczyć się, jak należy zachowywać pamięć o naszych przodkach. To bardzo ważna sprawa.

Ks. Jakub zaproponował modlitwę przy pięciu stacjach. Pierwszą był niedawno pobłogosławiony Grób Dzieci Utraconych, gdzie dzieci i dorośli polecili Bogu nie tylko dusze dzieci, które zmarły przed narodzeniem czy zaraz po nim, ale także ich rodziców. Modlitwę dopełniło zapalenie znicza, który stał się widocznym znakiem pamięci i modlitwy młodych olszynian. Kolejnym etapem była modlitwa przy grobie zasłużonego, wieloletniego kierownika szkoły - Edwarda Kopacza, a następnie przy zabytkowym grobowcu, gdzie od kilku lat sprawowana jest uroczysta liturgia w uroczystość Wszystkich Świętych, na którego ozdobnej ścianie umieszczono tablice upamiętniające tych, którzy walczyli za wolność Rzeczpospolitej i których mogiły często znajdują się poza granicami kraju. Kolejnym miejscem modlitwy była kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II, przy której ks. Jakub wspomniał wszystkich wielkich Polaków. Ostatnim etapem tej stacyjnej modlitwy młodych olszynian była chwila refleksji przy grobie jednego z poprzednich proboszczów olszyńskiej parafii – ks. Jana Krycha (proboszcz parafii w latach 1981-1991). Tam polecano Panu Bogu wszystkich duszpasterzy pracujących niegdyś w Olszynie, zarówno ewangelickich pastorów, jak i katolickich księży. Na zakończenie uczniowie olszyńskiej „Trójki” pod okiem wychowawców mieli możliwość odwiedzenia grobów swoich bliskich, którzy zostali pochowani na miejscowym cmentarzu. Dla wielu z nich było to wyjątkowe spotkanie, okazja do poznania wartości modlitwy i pamięci o zmarłych, ale także spotkanie z historią ludzi, którzy tworzyli oblicze olszyńskiej ziemi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL