Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ostatnie 30 km!

Dziś (17.10) przedstawiciele GDDKiA oraz konsorcjum firm PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia podpisali umowę na budowę ostatniej części drogi ekspresowej S3. W 2023 r. przejedziemy całą, blisko 500-kilometrową trasą ze Świnoujścia do Lubawki.

Ostatni, niezrealizowany odcinek to nieco ponad 30 km z Bolkowa do granicy polsko-czeskiej k. Lubawki. Inwestycję podzielono na dwa odcinki z Bolkowa do Kamiennej Góry i z Kamiennej Góry do Lubawki i granicy. Tam droga ekspresowa S3 połączy się z czeską autostradą D11.

Na uwagę zasługuje fakt, że na odcinku z Bolkowa do Kamiennej Góry powstaną dwa tunele. Pierwszy z nich będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. Będzie miał 2,3 km długości. Drugi, dużo krótszy, będzie miał tylko 300 m długości.

Oprócz nich polsko-austriackie konsorcjum zbuduje sześć mostów, 23 wiadukty nad i w ciągu drogi ekspresowej, 34 przejścia dla zwierząt oraz inne elementy ochrony środowiska, m.in. ekrany akustyczne, ogrodzenie czy przepusty. Przebudowany zostanie również fragment obecnej Drogi Krajowej nr 5, odcinki dróg wojewódzkich nr 369 i 367 oraz powiatowych i gminnych.

W Jaczkowie powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP). Na całym odcinku od Bolkowa do granicy z Czechami droga będzie dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu i trzema węzłami drogowymi (Kamienna Góra Północ, Kamienna Góra Południe i Lubawka).

- Korytarz drogowy S3-D11 ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ekonomicznego południowo-zachodniej Polski i północnych Czech - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisując umowę z wykonawcą. - To najkrótsze połączenie tych regionów z zespołem portów Szczecin-Świnoujście i dalej ze Skandynawią - poinformował minister.

Biegnąca wzdłuż zachodniej granicy Polski prawie 500-kilometrowa droga ekspresowa S3 to część europejskiej trasy E65 łączącej szwedzkie Malmö z greckim portem Chania na Krecie (łącznie 3950 km).

Przecina ona z północy na południe diecezję legnicką, poczynając od Kaźmierzowa, przez Polkowice, Lubin, Legnicę, Jawor, Bolków (diec. świdnicka), Kamienna Górę i Lubawkę. Przez całe województwo dolnośląskie przebiega ok. 135 km tej trasy. Budowa drogi ekspresowej S3 pomiędzy Legnicą a granicą państwa w Lubawce będzie kosztowała prawie 4 mld zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL