Nowy numer 42/2019 Archiwum

Czesi też pamiętają

Kościół u naszych południowych sąsiadów nie zapomniał o rocznicy wyboru Polaka na Tron Piotrowy.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie diecezji Litomierzyce, wczoraj jej przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach upamiętniających wybór kardynała Karola Wojtyły na następcę św. Piotra.

Biskup litomierzycki Jan Baxant oraz inni czescy biskupi spotkali się w centrum Pragi, w katedrze pw. świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Eucharystii przewodniczył kardynał Dominik Duka, arcybiskup Pragi. Obecna była też Ambasador RP w Republice Czeskiej.

Muzyczny akompaniament podczas Mszy Świętej zapewnił Akademicki Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto pamiętać, że św. Jan Paweł II odwiedził naszych południowych sąsiadów trzy razy: w 1990 roku (istniała jeszcze Czechosłowacja) oraz w 1995 i 1997 roku. Szczególna była ta pierwsza wizyta, kiedy to po latach nielegalnej działalności w komunistycznym państwie Kościół żył oficjalnie dopiero od kilku miesięcy. Na dwa dni przed przylotem papieża do Pragi Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z czeskim rządem. Papież odprawił wówczas Msze Święte m.in. w Pradze i Welehradzie, miejscu urodzenia świętych Cyryla i Metodego. Nałożył też paliusze dwóm arcybiskupom.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL