Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Święto ZOL-u przejdź do galerii

Dzisiaj przypada patronalne święto Caritas Diecezji Legnickiej.

Patronką naszej organizacji jest św. Jadwiga Śląska. Tak zdecydował śp. bp Tadeusz Rybak. Dlatego każdego roku właśnie 16 października do nieba płynie szczególna modlitwa do Boga w intencji tego wielkiego dzieła. Tak było i w tym roku, kiedy to pracownicy Caritas, wolontariusze  i sami podopieczni zebrali się w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Samarytanin w Legnicy na Eucharystii. Tej przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki.

- Święta Jadwiga dzięki kontemplacji Słowa wiedziała, gdzie jest Perła Życia. Nie dała się uwieść przez „kłamliwy wdzięk i marne piękno”. Ona potrafiła odnaleźć Perłę i poświęcić wszystko dla związku z Jezusem Chrystusem. Ona w pewnym momencie życia stała się wdową. Wdowa to ta, która doświadcza opuszczenia. Oczywiście chodzi o stratę męża, ale także wejście w słabszą pozycję społeczną. Dzisiaj to jest bardziej wyrównane ale kiedyś wdowa była w jakiś sposób narażona na to, że stawała się społecznie słaba. Z drugiej strony ona sama opuściła siebie, by służyć innym, „złożyła nadzieję w Bogu”. My wszyscy przeżywamy momenty pozbawiani godności czy osamotnienia. Jednak św. Jadwiga opuszczając swoją książęcą pozycję, potrafiła patrzeć na ubogich jak na swoich bliskich. Jej dworem stali się bowiem ubodzy. Ci których jej przydzelił Chrystus. To skąd to wzięło? Z tajemnicy relacji z Jezusem Chrystusem. - Dzisiaj dziękujemy za to o dzieje się w imię Caritas, tej przedziwnej miłości objawionej w Jezusie Chrystusie. On był Słowem, które się wcieliło. Jako wcielone Słowo nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał i stał się pośrednikiem zbawienia. Cała rzeczywistość Caritas w Kościele nie jest nastawiona na wymiar ludzkiej organizacji życia społecznego, ale ma w sobie zalążek, które jest zalążkiem Boga. Przez to wszyscy stajemy się uczestnikami wspólnoty służących. Jako ci, którzy służą oraz ci którzy potrzebują wsparcia - mówił w homilii hierarcha.

Tegoroczne obchody połączono z 10-leciem istnienia Zakładu Opieki Leczniczej Samarytanin, a także dzieł przy nim istniejących, tj. Warsztatów Terapii Zajęciowej czy oddziału rehabilitacji i okna życia. Tego dnia do Legnicy przyjechali też przedstawiciele innych caritasowych instytucji z diecezji m.in. ZOL i ZAZ Rosa z Jeleniej Góry czy Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Św. Krzysztofa z Lwówka Śląskiego.

W budynku ZOL Samarytanin niesie pomoc na co dzień kilkudziesięciu pacjentom. W budynku znajduje się też m.in. siedziba specjalistów od rehabilitacji niosących pomoc też osobom z zewnątrz a także Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Uzupełnienie wkrótce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy