GN 42/2019 Archiwum

Ona jest stąd

W najbliższą niedzielę św. Jadwiga Śląska zostanie ogłoszona patronką Wlenia.

W niedzielę 14 października Wleń będzie przeżywał swój wielki dzień – obrania za patronkę świętej Jadwigi Śląskiej.

Wleń liczy sobie zaledwie 1800 mieszkańców i znajduje się w centrum diecezji legnickiej. O ile centrum kultu św. Jadwigi Śląskiej znajduje się w podwrocławskiej Trzebnicy, to historycy wyraźnie wskazują, że to na terenie diecezji legnickiej św. Jadwiga spędziła większość swojego dorosłego życia.

Nad miastem do dzisiaj górują ruiny zamku, który jest najstarszą murowaną budowlą na Śląsku. To najprawdopodobniej jego otrzymała Jadwiga w jako wiano podczas ślubu z księciem legnickim Henrykiem Brodatym. To miejsce też ponoć najbardziej przypominało jej rodzinne strony odległej Bawarii. Tutaj też ponoć czuła się najlepiej i często tu przyjeżdżała. Wiemy to z XIX-wiecznych niemieckich diariuszy, w których są akapity świadczące o tym, że położona na wzgórzu warownia wleńska miała być ulubioną rezydencją księżnej, bo przypominała jej młode lata spędzone w rodzinnym zamku Andechs w Bawarii.

Stroma ścieżka wijąca się z zamku dziś nosi imię św. Jadwigi i jest jedną z atrakcji turystycznych miasta. Głaz, na którym miała zwyczaj siadać, nazywany jest tu Kamieniem Odpoczynku. Z jej fundacji postawiono w mieście kościół pw. św. Mikołaja, a jedna z legend z żywota św. Jadwigi mówi o cudzie znalezienia ukrytych monet, dzięki którym księżna mogła wybudować mieszkańcom kaplicę.

Program uroczystości:

11:00 - uroczysta Sesja Rady Miasta i Gminy Wleń
11:15 - sympozjum popularno-naukowe / wystawa artefaktów / prezentacja uczniów z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej
12:00 - hejnał wleński, korowód historyczny ulicami miasta
12:30 - uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego
14:00 - Dzień Patrona w Zespole Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu/ Festyn Jadwiżański
18:00 - spektakl słowno-muzyczny „Święta Jadwiga Śląska” w wykonaniu Julietty Gonzales i Małgorzaty Zuchowicz
19:00-20:00 - koncert finałowy „Historia. Pamięć. Tożsamość” pod dyrekcją Alana Urbanka
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama