GN 3/2021 Archiwum

Wychodźcie stąd otwarci

W czwartek 20 września wierni diecezji legnickiej mogli uzyskać odpust zupełny.

Okazją do tego była 677. rocznica poświęcenia kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła, obecnej katedry biskupa legnickiego. Eucharystii przewodniczył tego dnia bp Zbigniew Kiernikowski. Jako że jest to święto miasta, modlili się z nim prawie wszyscy księża pracujący w legnickich parafiach bądź instytucjach kościelnych.


Biskup już na początku podkreślił, że kościół ten jest znakiem poszukiwania jedności między nami, chrześcijanami, oraz między nami a Bogiem. – Gromadzimy się dzisiaj w tej czcigodnej świątyni, znanej obecnie pod mianem katedry, która jest tak mocno związana z historią tego miasta. Zgromadziliśmy się, by przeżywać wielką prawdę, którą oddają słowa Pisma Świętego: „Oto przybytek Boga z ludźmi: i zamieszka wraz z nimi, i będą oni Jego ludem, a On będzie Bogiem z nimi”. Takie spojrzenie jest przejściem od skupienia się na budowli do budowy wspólnoty. Przychodzimy do kościoła, by nie tylko jakoś spotkać się z Bogiem, ale przychodzimy przede wszystkim po to, by pozwolić się przeniknąć tajemnicy Boga. Tego Boga, który przychodzi do świata. Który przeżywa odrzucenie i to tak radykalne, że aż prowadzi go ono na krzyż. Jednak Bóg przebacza nam to odrzucenie i gromadzi wokół siebie wspólnotę ludzi, którzy pozwalają się przenikać tajemnicy Boga. Nie zawsze chcemy się dać jej przenikać. Jest to przecież trudne. Jednak warto, byśmy zawsze wychodzili z tej świątyni gotowi, otwarci na przyjęcie tej trudnej prawdy – mówił bp Zbigniew Kiernikowski.
Pierwszy kościół w tym miejscu istniał już na przełomie XII i XIII wieku, jako że wzmianka o nim pojawia się w dokumentach śląskich Piastów. Po kolejnych pożarach i zniszczeniach obecny kształt kościół uzyskał podczas prac budowlanych, które zwieńczyła konsekracja 20 września 1342 roku. Od czasu reformacji aż do 1945 r. kościół pozostawał w rękach protestantów. Od 1992 r. pełni on funkcję katedry biskupa legnickiego.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama