Nowy numer 38/2023 Archiwum

Sybiracy proszą o pamięć

Biskup legnicki z honorowym odznaczeniem Zasłużony dla Sybiraków.

W wtorek 18 września w legnickiej katedrze spotkali się Sybiracy, by modlić się w 79. rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę.

– To było uderzenie nie tylko w granice kraju, ale też w tożsamość narodu. Jesteśmy zobowiązani do niesienia w sobie pamięci o tamtych wydarzeniach. Niezależnie od tego, czy ktoś to przeżył sam, czy zna to tylko z opowieści. Wiele prawd było przed nami zakrywanych. Teraz trzeba o nich mówić – mówił bp Zbigniew Kiernikowski. – Dzisiaj jesteśmy tutaj, by dziękować Bogu za łaski i abyśmy sami nie stwarzali takich okoliczności i warunków, w których człowiek przedkłada swój program nad program Boży. Tak jak to działo się wówczas – dodał hierarcha.

Przy ołtarzu katedralnym modlili się także bp Marek Mendyk i ks. prał. Władysław Jóźków. Ten ostatni mimo przejścia na zasłużoną emeryturę pozostaje duszpasterzem środowisk sybirackich.

Tego dnia Sybiracy z Legnicy świętowali 30. rocznicę powołania do istnienia Związku Sybiraków. Na jubileuszowej gali w Młodzieżowym Centrum Kultury bp Zbigniew Kiernikowski otrzymał od nich honorową odznakę „Zasłużony dla Sybiraków”. – Ksiądz biskup troszczy się o Sybiraków. Odprawia nabożeństwa, ilekroć jest o nie proszony, odwiedza ich, zamianował kapelana i każe mu czuwać, by nie byli lekceważeni. By ich życie mogło być godne bohaterów narodowych, bo oni żyli i poświęcali swoje życie dla Polski – mówił ks. prałat Władysław Jóźków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast