GN 42/2019 Archiwum

Schnabel na tapecie przejdź do galerii

W Nowogrodźcu trwa festiwal muzyki klasycznej, który w niedzielę zwieńczy "Carmina Burana".

W Nowogrodźcu rozpoczął się jubileuszowy, bo 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Muzyka u J.I. Schnabla”. - Gdy przed dekadą pojawił się pomysł stworzenia takiego wydarzenia, nie pomyślałbym nigdy, że będzie on nie tylko trwał ale z roku na rok się i nas rozwijał – mówi Robert Relich, burmistrz Nowogrodźca.

Tegoroczny festiwal rozpoczął się od koncertu Gracjana Szymczaka, laureata kilkudziesięciu nagród pianistycznych. W planie znalazły się też m.in. występy studentów akademii muzycznej w miejscowej szkole, koncerty organowe, uroczyste oprawy Eucharystii a także opera Carmina Burana na miejscowym boisku szkolnym. Większość wydarzeń odbywała się w miejscowym kościele. Za rok może już tak nie być.

– Nie zdążyliśmy na jubileusz ale na pewno na przyszły rok będziemy mieli wyremontowaną salę muzyczną, salę koncertową. Schnabel do dzisiaj nas inspiruje i wpływa na to, co budujemy i jak remontujemy. Patrzę wstecz i myślę, że tak dużo dobrego zadziałało się dzięki niemu, że kolejne festiwale na pewno się odbędą – mówi Robert Relich.

Kim był Józef Ignacy Schnabel, że jego duch i twórczość tak mocno odciska się Nowogrodźcu prawie 200 lat po śmierci? Otóż ten urodzony w 1767 roku w tym miasteczku mężczyzna przed 25 lat był głównym kapelmistrzem wrocławskiej katedry katolickiej. W ciągu tych lat stworzył ponad 200 przeróżnych utworów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama