W niemal wszystkich miastach diecezji śpiewano "Rotę", składano wieńce i modlono się w intencji ofiar ostatniej wojny. W Polkowicach przypomniano z tej okazji o wielkim polskim zwycięstwie.
Najwcześniej ze wszystkich uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w miedziowym Lubinie. Już o godz. 4.45 złożono kwiaty i zapalono znicze przy murze na Wzgórzu Zamkowym, opatrzonym tzw. tablicami pamięci.
- Naszym obowiązkiem jest pamiętać o historii naszego kraju oraz dbać o to, żeby nasze dzieci, wnuki i kolejne pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce. Już kilkakrotnie powtarzałem, że wolność nie jest nam dana na zawsze. Trudno jest ją zdobyć, a tak łatwo można stracić - mówi podczas lubińskich uroczystości Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.
Pod tablicą pamięci kwiaty złożyli przedstawiciele lokalnych samorządów, jednostek organizacyjnych, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Odśpiewano również hymn narodowy i zapalono znicze. Mieszkańcy okolicznych bloków w hołdzie poległym podczas II wojny światowej zapalili w oknach symboliczne światełko pokoju.
O pamięć, o której mówił starosta Myrda, zadbały samorządy i organizacje pozarządowe w wielu punktach diecezji legnickiej. W Jeleniej Górze w obchody zaangażowały się Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników "Radar" oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.
Uroczystości rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego pod postumentem Miecze Piastowskie, u wejścia do Parku Zdrojowego w Jeleniej Górze-Cieplicach, będącego pomnikiem Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego. Były przemówienia okolicznościowe, złożono wieńce i kwiaty oraz odśpiewano "Rotę".
W Legnicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej, gdzie znajdują się symboliczne mogiły ofiar ostatniej wojny, młodzież, harcerze i uczniowie klas mundurowych zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Modlono się w intencji ojczyzny i pokoju na świecie. W spotkaniu wzięły udział organizacje kombatanckie, władze samorządowe, organizacje i stowarzyszenia, środowiska młodzieżowe i lokalna społeczność, a także przedstawiciele mniejszości narodowych zamieszkujących Legnicę.