Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wilki wróciły. Na stałe?

W lasach Karkonoskiego Parku Narodowego - i to zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie - coraz częściej widuje się pojedyncze wilki.

Niedawno fotopułapka w Rychorach (Czechy) uchwyciła młodego osobnika spacerującego leśnymi ostępami. To znak, że wilki mają się tu coraz lepiej. 

- Te duże drapieżniki ostrożnie, ale systematycznie próbują skolonizować najwyższe i najbardziej zadeptane pasmo Sudetów - mówią pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

O powrocie wilków w Karkonosze mówi się już od co najmniej siedmiu lat. Te dzikie zwierzęta zostały ostatecznie wybite w na tym obszarze w połowie XIX wieku. Teraz wracają, zachęcone coraz bardziej sprzyjającymi warunkami.

Wilki znajdują tu duże obszary dla swoich watah i dostateczną ilość pożywienia. Zresztą nie tylko one korzystają ze sprzyjającego dzikim zwierzętom ekosystemu. 

-  Około dziesięciu lat temu wróciły do nas rysie - przypomina Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Pracownicy parku zapewniają, że drapieżniki nie są niebezpieczne dla ludzi. - Spotkanie z nimi to zwykle przypadek. Wilki np. unikają ludzi, nie lubią naszego zapachu i nie są nami zainteresowane. Warto jednak pamiętać, że czasami mogą zaatakować psy - przestrzegają.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL