Grupa lubańskich regionalistów rekonstruuje pomnik żołnierzy walczących w I wojnie światowej. Polskich żołnierzy.
Pomnik ma formę kamiennego sześcianu z wyrytymi na jego bokach inskrypcjami i symbolami nawiązującymi do niemieckiego cesarstwa. Jednak dedykowany jest, o czym zapewniają członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, polskim żołnierzom.
- A konkretnie żołnierzom z lubańskiego 19. Pułku Piechoty, w którym służyli głównie Polacy z Poznania i okolic - tłumaczy Janusz Kulczycki, członek stowarzyszenia, jedna z osób pracujących przy rekonstrukcji pomnika. - Pułk ten nazywany był przez samych Niemców „pułkiem polskim” bądź „pułkiem Kaczmarków”, od najpopularniejszego nazwiska w Poznańskiem - informuje.
Obecnie prace nad pomnikiem obejmują połączenie odłupanych elementów w jedną całość. Stowarzyszenie bazuje w tej pracy na archiwalnych zdjęciach pomnika.
- Po wojnie pomnik został zniszczony. Przed laty pozbieraliśmy zachowane granitowe fragmenty i rozpoczęliśmy jego renowację. Niestety, brakuje jednak kilku dużych elementów - przyznaje Kulczycki.
Pomnik żołnierzy lubańskiego pułku podzielił niestety los większości takich artefaktów znajdujących się na terenie Dolnego Śląska. Prawie wszystkie zostały bezrefleksyjnie zniszczone przez polskich osadników. Dziś tym ocalałym przywraca się dawna świetność z myślą, że czasami były hołdem złożonym polskim żołnierzom wcielonym do zaborczych armii.