Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zdjęć Miesiąca nie było

Księżyc, zasłaniany przez cień Ziemi, nie chciał pokazać swojego oblicza fotografom zebranym w północnej wieży sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Nie szkodzi.

Po Miasteczku Kibica zaaranżowanym na terenie sanktuarium przyszedł czas na kolejną atrakcję. Tym razem była to możliwość obserwowania zaćmienia Księżyca z północnej wieży bazyliki. Taras widokowy usadowiony jest ponad 50 m nad poziomem gruntu. Nic dziwnego, że z takiej okazji chciało skorzystać wyjątkowo wiele osób. Wszyscy obiecywali sobie niezapomniane wrażenia i niezwykłe zdjęcia.

Po prawie dwustu stromych stopniach wdrapywali się mozolnie, ale z ochotą – starzy i młodzi, samotni i z gromadką dzieci, duchowni i świeccy. Wszyscy złączeni nadzieją wspólnego przeżycia zjawiska, które – według astronomów – powtórzy się dopiero za ponad sto lat. Kto tylko potrafił przebić się wśród tłumu do południowego okna wieży, wyciągał szyję, wytężał wzrok i regulował nastawy aparatów fotograficznych, kamer i smartfonów. Na próżno. Co prawda w pierwszej fazie zaćmienia bladobordowy, anemiczny Miesiąc ukazał się wstydliwie najbardziej wyćwiczonym oczom, jednak już po kilkunastu minutach na dobre przykrył się woalką cienkich, ale gęsto uplecionych chmur. Rozczarowanie tym stanem rzeczy miało charakter przechodni. Przechodziło na kolejnych stawiających stopy na platformie widokowej, jeszcze przed chwilą radośnie podnieconych tym, co ma ich czekać. Ale było to chwilowe. Rozczarowanie zastępowało ekscytujące uczucie przebywania w tym miejscu po zmroku, dostępne niewielu i tylko określoną liczbę razy w roku. I ta niezwykła panorama nocnego Krzeszowa ze wszystkich otaczająca amatorów nocnych spacerów stromymi schodkami świątyni! To dlatego ci, którzy schodzili w dół naładowani nowymi emocjami i wrażeniami, nie informowali wchodzących, mijanych na ciasnych zakrętach schodów, że nie mają co liczyć na show Miesiąca. Można nawet powiedzieć – stulecia! Dzięki temu podarowali im chwile równie piękne, co niezapomniane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL