Nowy numer 46/2019 Archiwum

Satelita z północnej wieży

W piątek 27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Czemu nie zobaczyć tego zjawiska z wieży krzeszowskiej bazyliki?

Jak poinformował Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium maryjnego w Krzeszowie, do dyspozycji chętnych obserwacji zaćmienia Księżyca będzie północna wieża bazyliki mniejszej.

- Udostępnimy na kilka godzin punkt widokowy, znajdujący się na wysokości ok. 50 m. Zapraszamy wszystkich z własnym sprzętem optycznym i fotograficznym. Na pewno będzie warto - zapewnia.

W nocy z 27 na 28 lipca Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem i rzuci cień na naszego satelitę. Ziemski cień nie jest jednak szary i nudny - może mieć kolor od pomarańczowego do krwistoczerwonego. Właśnie mocno czerwony będzie tym razem Księżyc podczas zaćmienia.

- Aby wzmocnić wrażenia obserwacyjne planujemy na czas zaćmienia Księżyca wyłączyć oświetlenie placu przed bazyliką, aby sztuczne światło nie "zaśmiecało" nocnego nieba - informuje G. Żurek.

Jednorazowo na platformie widokowej wieży północnej krzeszowskiej bazyliki może pomieścić się ok. 20 osób. W przypadku dużej frekwencji goście będą wpuszczani w kilku turach. Wszyscy będą mogli skorzystać z otwartej specjalnie tej nocy kawiarni w Centrum Pielgrzyma przy bazylice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama