Nowy numer 38/2023 Archiwum

Satelita z północnej wieży

W piątek 27 lipca czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Czemu nie zobaczyć tego zjawiska z wieży krzeszowskiej bazyliki?

Jak poinformował Grzegorz Żurek, kierownik sanktuarium maryjnego w Krzeszowie, do dyspozycji chętnych obserwacji zaćmienia Księżyca będzie północna wieża bazyliki mniejszej.

- Udostępnimy na kilka godzin punkt widokowy, znajdujący się na wysokości ok. 50 m. Zapraszamy wszystkich z własnym sprzętem optycznym i fotograficznym. Na pewno będzie warto - zapewnia.

W nocy z 27 na 28 lipca Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem i rzuci cień na naszego satelitę. Ziemski cień nie jest jednak szary i nudny - może mieć kolor od pomarańczowego do krwistoczerwonego. Właśnie mocno czerwony będzie tym razem Księżyc podczas zaćmienia.

- Aby wzmocnić wrażenia obserwacyjne planujemy na czas zaćmienia Księżyca wyłączyć oświetlenie placu przed bazyliką, aby sztuczne światło nie "zaśmiecało" nocnego nieba - informuje G. Żurek.

Jednorazowo na platformie widokowej wieży północnej krzeszowskiej bazyliki może pomieścić się ok. 20 osób. W przypadku dużej frekwencji goście będą wpuszczani w kilku turach. Wszyscy będą mogli skorzystać z otwartej specjalnie tej nocy kawiarni w Centrum Pielgrzyma przy bazylice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast