Nowy numer 42/2019 Archiwum

Będzie bezpiecznie

Kolejni porządkowi główni naszej Pieszej Pielgrzymki Legnickiej z uprawnieniami do kierowania ruchem.

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze odbyło się ustawowe szkolenie dla osób kierujących ruchem. Wzięło w nim udział kilku porządkowych głównych Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę.

Od kilku lat wszyscy mający kierować ruchem - np. podczas prac drogowych czy właśnie podczas wydarzeń religijnych (tj. pielgrzymka czy procesja) - muszą przejść 8-godzinne szkolenie oraz zdać państwowy egzamin uprawniający do tego typu czynności.

W programie szkolenia znajdują się takie tematy, jak: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, zakres odpowiedzialności prawnej kierowania ruchem, ćwiczenie wydawania sygnałów-poleceń uczestnikom ruchu.

- Ten egzamin i szkolenie są cenne, ponieważ dają nam podstawę do tego, by odpowiednio zabezpieczać przejście kolumny pielgrzymki. Idzie nas ok. 1000 osób, które są podzielone na kilka grup. Dziennie mijają nas setki pojazdów. Każdy porządkowy mający szkolenie jest pełnoprawną osobą, która może wydawać polecenia kierującym oraz innym uczestnikom ruchu drogowego i w ten sposób dbać o bezpieczne minięcie kolumny pieszych - mówi Bartosz Urbański, główny porządkowy Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Łącznie na pielgrzymce na Jasną Górę służyć pątnikom będzie ok. 20 porządkowych mających wspomniane wyżej uprawnienia. Co 5 lat muszą je odnawiać na szkoleniu oraz potwierdzać wiedzę, wypełniając test egzaminacyjny.

Podczas przejścia kolumny dbają o ruch pojazdów wzdłuż niej, zatrzymując bądź uwalniając ruch. W ten sposób kierowcy mogą w miarę płynnie wyprzedać lub mijać idących pielgrzymów. Na wielu odcinkach trasy szlak pątniczy został wyznaczony lasami bądź drogami polnymi, lecz nie da się uniknąć przejść drogami o średnim lub nawet dużym natężeniu ruchu, a takimi są niektóre drogi wojewódzkie i krajowe. Od sprawności i profesjonalizmu działania służb porządkowych zależy, czy pątnicy nie będą za bardzo utrudniali życia kierowcom i czy uda się przejść bezpiecznie.

Bezpiecznie, ponieważ wszyscy zdali egzamin i otrzymali odpowiednie zaświadczenia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.