Nowy numer 42/2019 Archiwum

Świętość w skale

Wielki głaz ledwo wystaje z ziemi. Na wierzchu ma wgłębienie do złudzenia przypominające odcisk kobiecej stopy. Niektórzy zapewniają, że to ślad trzewika św. Jadwigi Śląskiej.

Tymowa to spora wieś leżąca na trasie z Rudnej do Ścinawy. Szlakiem tym już w średniowieczu poruszały się nie tylko karawany kupieckie, ale także orszaki możnych. Jak uważa Adrian Szum z Tymowej, regionalista i ministrant w kościele parafialnym, kiedyś podążała tędy sama św. Jadwiga Śląska ze swoją świtą. Z jednym z takich przejazdów związana jest stara legenda.

– Święta Jadwiga słynęła jako ascetka, orędowniczka pojednania i porozumienia, zawsze gotowa do wyrzeczeń. Pewnego razu zimową porą księżna wraz z orszakiem pielgrzymowała z Głogowa do klasztoru w Lubiążu, właśnie drogą pośród tymowskich chat – opowiada Adrian Szum. – W pewnej chwili spostrzegła, że jej służąca, idąca tuż przednią, aby torować księżnej drogę w zaspie, zatoczyła się i upadła. Jadwiga rzuciła się jej na pomoc i wtedy zauważyła, że biedna służąca nie miała butów, a jedynie szmaty na nogach. Księżna bez namysłu oddała swoje buty potrzebującej. W trakcie zamiany obuwia postawiła stopę na przydrożnym kamieniu. W niezwykły sposób na kamieniu pozostał jej odcisk – wyjaśnia. Rzeczywiście, wgłębienie może sprawiać wrażenie, że powstało właśnie w ten sposób. Czy jednak to prawda? Wielu ludzi wierzy, że tak. Kamień leży obecnie na działce należącej do Kazimierza Worka. Gospodarz jest jedną z osób, która nie ma wątpliwości co do pochodzenia tego niezwykłego zjawiska. – To bez wątpienia odcisk stopy księżnej – mówi i na dowód swojej atencji dla tego głazu pokazuje, jak zręcznie ominął płotem to miejsce, żeby nie uszkodzić i nie zasłonić bezcennego kamienia. – Staramy się dbać o to miejsce i propagować legendę o nim, bo to część naszego tymowskiego dziedzictwa i dowód wiary naszych ojców – tłumaczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL