W Lwówku Śląskim dobiegła końca jedna z największych w Polsce giełd minerałów. Trzydniowe święto spod znaku kamieni szlachetnych przyciągnęło do tego miasta tysiące turystów.
Ponad stu wystawców z niemal wszystkich kontynentów świata, kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających i setki tysięcy kamieni - tak w matematycznym skrócie można scharakteryzować tegoroczne Lwóweckie Lato Agatowe. Jego 21. edycja zapełniła po brzegi granice rynku, wylewając się barwną i roztrajkotaną falą w boczne uliczki miasta.
W centrum zainteresowania wszystkich była Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich. Nie zabrakło na niej legendarnych, mieniących się kolorowymi kręgami agatów, m.in. z Płóczek Górnych k Lwówka śląskiego. Ale także pozostałe mineralogiczne cuda miały swoich zwolenników. To wydarzenie od wielu lat określane jest mianem największej kolekcjonerskiej imprezy w Polsce. Niektórzy przyjechali tu na nie z drugiego końca Polski.
- Mam słabość do jadeitów i pustynnych odmian form piaskowych z Sahary. Co roku przyjeżdżam do Lwówka, żeby powiększyć swoją kolekcję i co roku nie doznaję zawodu. Choć przyznam, że tanie to hobby nie jest - śmieje się Helena Wandziuk z Warszawy.
Wśród tegorocznych wystawców byli jak zwykle kolekcjonerzy i zbieracze z Polski, Czech, Niemiec i Słowacji. Nie zabrakło także bardziej egzotycznych kramików, których dzierżawcy przyjechali do Lwówka np. z Chin, Armenii czy Indii.
- To właśnie nasze minerały oraz bogata historia miasta świadczą o złotej przeszłości Lwówka Śląskiego i okolic. Dlatego 21 lat temu powstał nasz wielki rodzimy festiwal, zbudowany na naszych naturalnych bogactwach, które mają za zadanie przypominać nam, jak wielką rolę Lwówek Śląski spełnia w świecie mineralogicznym - mówi Mariola Szczęsna, burmistrz Lwówka Śląskiego.
Ale Lwóweckie Lato Agatowe to nie tylko barwne kamienie. To także hucznie obchodzone święto miasta: wielki festyn z koncertami gwiazd estrady i jarmarkiem rozmaitości, wypełniające ulice grodu nad Bobrem. W tym roku wyjątkowym elementem lwóweckiego święta była zorganizowana w ratuszu wystawa „Wielka czwórka w świecie biżuterii”, a na niej - diamenty, szmaragdy, rubiny i szafiry.
W tym samym miejscu można było także obejrzeć siedem wystaw kolekcjonerskich: „Kwarce z Dolnego Śląska”, „Siła wyobraźni - polski jaspis krajobrazowy”, „Agaty z różnych stron świata”, „Na początku był agat”, „Minerały Górnego Śląska”, „Agaty z Płóczek Górnych”, oraz „Bursztynowy Sen ”.