Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zweryfikują ten głos

Do seminarium duchownego w naszej diecezji chce wstąpić czterech kandydatów.

W progach seminarium w dniu egzaminu wstępnego stanęło trzech z nich. Czwarty dołączy do tej grupy we wrześniu. W chwili egzaminu na ich twarzach rysowała się ciekawość, niepewność i niewielkie poddenerwowanie.

- Pewien strach jest w sercu, bo jest to poważny wybór życiowy. Większą tremę mam nawet teraz niż przed rozmową wstępną. Może to wynika też z faktu, że nie bywałem tutaj wcześniej na żadnych dniach skupienia? - mówi Filip Pietrzak z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Łomnicy.

- Jestem zestresowany, ale jest dobrze - mówił z uśmiechem Mateusz Stanasiuk z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Radogoszczy. - Seminarium znam całkiem dobrze. Zacząłem tutaj przyjeżdżać od kiedy tylko zacząłem myśleć o tym, że może Bóg wzywa mnie do kapłaństwa. Było to na początku nauki w technikum. Byłem tutaj pięć razy na rekolekcjach powołaniowych. Rozmowy z klerykami i przełożonymi pomogły mi podjąć decyzję - mówi Mateusz.

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, podkreśla, że na razie jest mowa o kandydatach do seminarium, a przygotowanie do kapłaństwa jest jeszcze przed nimi. - Ono przebiega dwuetapowo. Najważniejsze jest oczywiście to, co dzieje się w sercu, duszy kandydata, który w jakiś sposób słyszy głos powołania. Odpowiada na ten głos, daje się mu pociągnąć tak, jak uczniowie powoływani przez Jezusa. Druga płaszczyzna to weryfikacja tego, czy ten głos jest autentycznym głosem powołania. Kościół w swojej mądrości decyzjami biskupa buduje środowisko formacyjne. Ono jest bardzo szerokie, bo obejmuje przełożonych, wspólnotę seminaryjną, parafie, w których różnych aspektach życia kandydat może zweryfikować ten głos, który słyszał. I to właśnie jest przed tymi młodymi - mówi ks. Piotr Kot.

Jeszcze można się zgłaszać na drugi termin egzaminu wstępnego. Odbędzie się on 14 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast