Nowy numer 41/2019 Archiwum

Zweryfikują ten głos

Do seminarium duchownego w naszej diecezji chce wstąpić czterech kandydatów.

W progach seminarium w dniu egzaminu wstępnego stanęło trzech z nich. Czwarty dołączy do tej grupy we wrześniu. W chwili egzaminu na ich twarzach rysowała się ciekawość, niepewność i niewielkie poddenerwowanie.

- Pewien strach jest w sercu, bo jest to poważny wybór życiowy. Większą tremę mam nawet teraz niż przed rozmową wstępną. Może to wynika też z faktu, że nie bywałem tutaj wcześniej na żadnych dniach skupienia? - mówi Filip Pietrzak z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Łomnicy.

- Jestem zestresowany, ale jest dobrze - mówił z uśmiechem Mateusz Stanasiuk z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Radogoszczy. - Seminarium znam całkiem dobrze. Zacząłem tutaj przyjeżdżać od kiedy tylko zacząłem myśleć o tym, że może Bóg wzywa mnie do kapłaństwa. Było to na początku nauki w technikum. Byłem tutaj pięć razy na rekolekcjach powołaniowych. Rozmowy z klerykami i przełożonymi pomogły mi podjąć decyzję - mówi Mateusz.

Ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej, podkreśla, że na razie jest mowa o kandydatach do seminarium, a przygotowanie do kapłaństwa jest jeszcze przed nimi. - Ono przebiega dwuetapowo. Najważniejsze jest oczywiście to, co dzieje się w sercu, duszy kandydata, który w jakiś sposób słyszy głos powołania. Odpowiada na ten głos, daje się mu pociągnąć tak, jak uczniowie powoływani przez Jezusa. Druga płaszczyzna to weryfikacja tego, czy ten głos jest autentycznym głosem powołania. Kościół w swojej mądrości decyzjami biskupa buduje środowisko formacyjne. Ono jest bardzo szerokie, bo obejmuje przełożonych, wspólnotę seminaryjną, parafie, w których różnych aspektach życia kandydat może zweryfikować ten głos, który słyszał. I to właśnie jest przed tymi młodymi - mówi ks. Piotr Kot.

Jeszcze można się zgłaszać na drugi termin egzaminu wstępnego. Odbędzie się on 14 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL