GN 42/2019 Archiwum

Po inskrypcji - portal

Przed kilku tygodniami w kościele parafialnym w Gostkowie odkryto podczas remontu ołtarza inskrypcję sprzed 107 lat. Teraz, podczas remontu wieży kościoła filialnego, kamienny portal z XVI w.

Jaczków to niewielka wieś w południowo-wschodnim zakątku naszej diecezji. Jednym z najcenniejszych zabytków jest tu kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej, wzniesiony w 1586 r. Od zachodu korpus nawy wieńczy czworoboczna wieża. W murach świątyni znajdziemy kamienne epitafia rodziny Reichenbach z lat 1588-1616.

To prawdopodobnie właśnie oni ufundowali ten kościół, nadając mu za patrona św. Michała Archanioła. Skąd o tym wiemy? M.in. z odkrytego właśnie podczas remontu barokowego, kamiennego portalu, poniżej którego znajduje się wnęka, a w niej niegdyś stała figura dowódcy hufców niebieskich.

To drugie odkrycie historyczne w tej parafii związane z remontami poszczególnych świątyń. Pierwszym było odnalezienie inskrypcji z 1911 r., namalowanej na tylnej części remontowanego ołtarza kościoła parafialnego w Gostkowie. 

Portal w Jaczkowie ujrzał światło dzienne podczas odbijania tynków. Pochodzi z 1586 r. (tak głosi wyryty na nim napis) i w związku ze swoja rangą historyczną opiekę nad nim objął już konserwator zabytków. Po konsultacjach zdecydowano, że portal pozostanie odsłonięty, a wnękę znowu wypełni figura św. Michała Archanioła.

Remont elewacji kościoła filialnego w Jaczkowie jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD). Jest to drugi etap remontu wieży tegoż kościoła, który rozpoczął się w ubiegłym roku. Obecny etap przewiduje remont tynków dolnej części elewacji do wysokości drugiego gzymsu.

Rozpoczęcie remontu od dołu elewacji jest wymuszony niezbyt dużymi środkami finansowymi. Łączny koszt obecnych prac wyniesie ok 55 tys. zł. w tym dofinansowanie z UMWD wynosi 40 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama