Nowy numer 39/2023 Archiwum

A kuchnia cała na zielono...

W Rzeszówku niedaleko Świerzawy można nabrać ochoty na wprowadzenie w życie zasady: jesteś tym, co jesz.

Herbata z fermentowanego niecierpka drobnokwiatowego, sałatka z mieczyka dachówkowatego, krem z dzikiego bzu, konfitura z płatków róży oraz mydło ziołowo-sodowe ze stemplem okolicznościowym. Tego wszystkiego można spróbować (choć mydła niekoniecznie) podczas warsztatów organizowanych co roku przez stowarzyszenie Zielone Laboratorium. 

To  lokalne centrum edukacji ekologicznej założyli przed kilkoma laty Maciej i Marta Zawierucha. On rodem z Jaworzyny Śląskiej, absolwent legnickiej PWSZ, miłośnik wszystkiego, co naturalne. Ona z Lubina, absolwentka tamtejszego ogólniaka, a później Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako małżeństwo stwierdzili, że życie w mieście im „nie leży”. I założyli w Rzeszówku Ziołową Zagrodę Edukacyjną. 

- Zagroda powstała z... marzeń. Inspiracją dla nas były wspomnienia z dzieciństwa, tęsknota za beztroskimi wakacjami spędzanymi u dziadków na wsi, za bliskością natury i spokojem - mówią. Zapach  suszonych ziół był i jest obecny także w ich rodzinnych domach. Dlatego za cel postawili sobie odtworzenie tradycji zielarskich, zachowanie od zapomnienia medycyny ludowej oraz ludowych tradycji. A to wszystko w otoczeniu Krainy Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim.

- Nasz cel realizujemy m.in., organizując warsztaty stacjonarne i wyjazdowe oraz różnego rodzaju pokazy. Uczestniczymy, również w lokalnych i regionalnych jarmarkach, świętach i konkursach - mówi Marta Zawierucha. Niedawno w Zielonym Laboratorium zakończyły się warsztaty robienia potrwa jarskich w oparciu o zioła, korzenie i przyprawy rosnące na terenie Pogórza Kaczawskiego. Hitem spotkania była herbata z niecierpka.

- W smaku jest prawie identyczna jak yunnan - opowiada Maciej Zawierucha. - Po zaparzeniu zielona. Teraz wiem, czemu niecierpkiem była podrabiana herbata - śmieje się. - Nie ma owocowo-kwiatowych aromatów kiprzycy. Po wysuszeniu niewiele wychodzi, dlatego trzeba rwać dużo - radzi. Warsztaty odbywają się w Zielonym Laboratorium co kilka dni. Do tego można się tu zapisać na rodzinne i szkolne wycieczki ekologiczne po regionie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast