GN 42/2019 Archiwum

Piaskownica starożytności

Dzieci, młodzież szkolna przez trzy dni poszukiwała śladów przeszłości Jawora w... piaskownicach archeologicznych.

To efekt organizowanej tu po raz kolejny przez Muzeum Regionalne akcji „Lato w mieście”. Jej tegoroczna edycja ma przypomnieć młodzieży, że Jawor ma swoją starożytna historię.

- Ślady osadnictwa nad Kaczawą i Nysą Szaloną sięgają drugiego tysiąclecia przed Chrystusem! - zaznacza Arkadiusz Muła, dyrektor muzeum w Jaworze.

- To głównie znaleziska na cmentarzach z epoki kultury łużyckiej oraz pozostałości po osadach rzemieślników, w tym garncarzy. Datowanie tych znalezisk stawia je w jednym rzędzie z takimi stanowiskami archeologicznymi jak Biskupin - dodaje.

Wszystko to brzmi bardzo poważnie i naukowo. Ale „Wakacje w mieście” to przede wszystkim dobra zabawa. Dlatego piaskownica archeologiczna jest tu jak najbardziej na miejscu. 

- W takiej piaskownicy dzieci i młodzież, ale także dorośli, mogą pobawić się w prawdziwych archeologów, i przy użyciu ich sprzętów dokonywać kolejnych odkryć - zdradza dyrektor Muła. 

Oprócz zabawy w piaskownicy Muzeum regionalne przygotowało także wystawę multimedialną o zabytkach starożytności znalezionych na terenie miasta i znajdujących się w zbiorach tutejszego muzeum. 

To już druga taka akcja zorganizowana przez muzeum. Ubiegłoroczna dotyczyła tradycji i obrzędów słowiańskich.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama