Nowy numer 49/2019 Archiwum

Ratują dziedzictwo

Gmina Polkowice, jeden z najbogatszych w Polsce samorządów, przeznaczyła 1,6 mln zł na renowację najstarszej świątyni w mieście.

Kościół pw. św. Michała Archanioła datowany jest na początek XIV w., choć są powody, by sądzić, że w tym miejscu istniała wcześniejsza, drewniana budowla. Przez stulecia świątynia była trzykrotnie zajmowana przez protestantów, by pod koniec wieku XIX ostatecznie powrócić do właścicieli. Budowla nie posiada może wybitnych walorów architektonicznych (dominuje barok) czy szczególnie cennych dzieł sztuki, ale ma za to szczęście do opiekunów – zarówno świeckich, jak i duchownych. Niedawno uchwalono przekazanie rekordowej kwoty 1,66 mln zł na gruntowny remont świątyni.

– W naszej gminie pozostało niewiele zabytkowych obiektów, dlatego z pieczołowitością dbamy o dziedzictwo kulturowe – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Zabytki sakralne należą do nielicznych śladów bogatej historii regionu, jakie ocalały z wojennej pożogi. Dlatego jestem wdzięczny radnym, że w imieniu mieszkańców postanowili zadbać o nasze wspólne dobro. Dzięki pieniądzom prace ruszyły z kopyta. Objęły cały kościół – od piwnic po wieżę, z wnętrzami włącznie. – W budynku były problemy z wilgocią, ale dzięki dotacji pozbędziemy się ich. Robimy pełne odwodnienie z nowym orynnowaniem, skuwamy stare tynki wewnątrz i na zewnątrz kościoła, kładziemy instalacje przeciwpożarowe i alarmowe. Kościół będzie nie do poznania – wymienia ks. proboszcz Jarosław Święcicki. Pieniądze na remont kościoła św. Michała to nie wszystko, co uchwalili radni w celu ratowania sakralnej spuścizny regionu. Na tej samej sesji zdecydowali też, że 160 tys. zł otrzyma parafia św. Michała Archanioła w Sobinie na remont zabytkowego kościoła w Jędrzychowie, a 150 tys. zł zostanie przeznaczonych na remont kościoła pw. św. Barbary w Żelaznym Moście. Zakończenie robót w kościele św. Michała w Polkowicach planowane jest przed końcem roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama