– To ekspozycja poświęcona najczarniejszemu momentowi polskiej historii XX w. – mówi Grażyna Choptiany z Muzeum Gross-Rosen.
Od początku czerwca w muzeum państwowym w Rogoźnicy na 18 planszach wystawienniczych można obejrzeć unikatowe zdjęcia i relacje byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
– To informacje, które w zasadniczy sposób porządkują naszą wiedzę na temat obozów koncentracyjnych – uważa Grażyna Choptiany, kierownik działu oświatowego muzeum. – Podczas ostatniej wojny Polacy poddani byli planowej eksterminacji na niebywałą skalę. Hitlerowskie Niemcy nastawiły się na biologiczną, materialną i kulturową zagładę narodu polskiego – przypomina. Ekspozycja przyjechała do Rogoźnicy z Muzeum Wojska w Białymstoku. Jej kuratorka Monika Kościukiewicz zwraca uwagę na inny, ważniejszy aspekt wystawy. – Wojna to nie tylko bitwy. To przede wszystkim emocje. One, poprzez świadectwa więźniów, są najważniejszym elementem tej wystawy – mówi. Dodaje, że choć wystawa powstała 10 lat temu, jest nadal aktualna. – Ciągle trzeba przypominać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, o tym, czym były obozy koncentracyjne. I oddać hołd ich ofiarom – podkreśla.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się