Nowy numer 08/2024 Archiwum

Trzeba ruszać! przejdź do galerii

Mniej niż 50 dni pozostało do Pieszej Pielgrzymki Legnickiej.

Dokładnie 29 lipca z legnickiej katedry wyruszy XXVI Piesza Pielgrzymka Legnicka. Wcześniej wypisaliśmy miejsca i terminy spotkań kilku grup naszej pielgrzymki. Warto przyjrzeć się poszczególnym grupom. Zapraszamy zapoznania się z ich krótką charakterystyką oraz zaglądnięcia do galerii poniżej artykułu, w której pokazujemy zdjęcia z pielgrzymek z ostatniej dekady.

I - grupa zagłębia miedziowego. Księdzem przewodnikiem jest ks. Jakub Bochyński, jeszcze obecny wikariusz polkowickiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Grupa wyróżnia się kolorem czerwonym i patronką św. Barbarą. Obejmuje dekanaty: polkowicki, lubińskie, chocianowski i ścinawski.

II - grupa z tzw. kotliny jeleniogórskiej, ponieważ należą do niego dekanaty Jelenia Góra Wschód i Zachód, Kamienna Góra Wschód i Zachód, Świerzawa i Szklarska Poręba oraz Złotoryja. Przewodnikiem jest ks. Mateusz Olszewski, wikariusz par. pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze. Poznać ich można po niebieskim kolorze oraz patronie - św. Franciszku z Asyżu.

III - to grupa ziemi bolesławieckiej - dekanatów Bolesławiec Wschód i Zachód, Nowogrodziec oraz Chojnów. Przewodnikiem jest ks. Dawid Kostecki z parafii pw. NSPJ w Bolesławcu. Kolorem ich jest pomarańczowy, a patronuje im św. Józef.

IV - idą w niej pielgrzymi z Legnicy. Przewodzi im ks. Przemysław Superson pracujący w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy. Pątnicy używają koloru zielonego a za patronów obrali sobie św. Piotra i Pawła.

V - to obszarowo największa grupa - są to dekanaty Bogatynia, Zgorzelec, Węgliniec, Leśna, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski i Lubań. Przewodnikiem jest ks. Grzegorz Basara a szczególną opiekę pątnicy mają od Św. Jadwigi Śląskiej, swojej patronki. Wyróżnia ich zaś kolor fioletowy.

VI - tworzą ją księża salezjanie głównie z Lubina i okolicznych parafii. Patronuje im, a jakże, św. Jan Bosko. Ulubiony kolor to żółty. Przewodnikiem jest ks. Przemysław Jaskot SDB.

VIII - grupa chleba i pasztetu, czyli miasta pasztetu - Prochowic oraz chleba - Jawora. Prowadzi ich ks. Krzysztof Czadowski z Prochowic. Patronuje zaś sama św. s. Faustyna Kowalska.

X - to najmłodsza grupa pątnicza na szlaku. Tworzą ją ojcowie franciszkanie, którym przewodzi o. Jan Janus OFMConv. Za patrona obrali sobie św. Jana Chrzciciela. Charakterystyczną barwą jest dla nich kolor popielaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.