Nowy numer 42/2019 Archiwum

Co łączy zasadę solidaryzmu z Legnicą?

Zdaniem ks. Stanisława Araszczuka, dość wiele, a szczególnie osoba Karla von Vogelsanga.

W ramach świdnickiego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej liturgista z Legnicy postanowił nie tyle mówić bezpośrednio o Duchu Świętym, ale o budowanej przez Niego wspólnocie, którą łączy zasada solidaryzmu. Już na początku wykładu zauważył, że katolicy nie znają nauki społecznej głoszonej przez Kościół, a nawet gdy są biegli w tej dziedzinie, rzadko znają postacie, które w Polsce przyczyniły się do jej rozwoju.

- Kiedy zacząłem pracę w Legnicy, dowiedziałem się, że właśnie w tej miejscowości urodził się jeden z twórców katolickiej nauki społecznej - Karl von Vogelsang. Urodził się 3 września 1818 r. w Legnicy, która znajdowała się w ówczesnych Prusach. Tam studiował prawo, a następnie był zatrudniony w pruskim aparacie sprawiedliwości. W 1850 r. przeszedł z protestantyzmu na katolicyzm, zrezygnował z funkcji deputowanego oraz zajął się publicystyką, sięgając głównie po tematy religijne i społeczne - przypominał ks. Araszczuk.

Przedstawił też podstawowe zasady etyczno-społeczne głoszone przez Vogelsanga, porządkując je w trzy grupy: formalne (prawda, godność ludzka), bytu społecznego (pomocniczość, dobro wspólne, solidarność) i określające właściwe funkcjonowanie społeczności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL