Z "Rodłem" w XXI wiek

Podczas 309. spotkania członków i sympatyków Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90, Tadeusz Szczyrbak wygłosił wykład pt. "Aktualność Prawd Polaków spod znaku Rodła w XXI wieku".

Szczyrbak jest prezesem Rodziny Rodła we Wrocławiu, orędownikiem tradycji istniejącego od 1922 r. Związku Polaków w Niemczech. Prelegent mówił m. in. o historii mniejszości polskiej w Niemczech, która przetrwała w swojej polskości czasy hitleryzmu i okresu powojennego, a dziś temat ten jest niedostatecznie eksponowany, a czasami wręcz pomijany w głównym dyskursie publicznym i medialnym. 

- To zjawisko widoczne także dziś, że kiedy jakiś temat konsekwentnie się przemilcza, to tematu właściwie nie ma w świadomości społecznej i narodowej. Dlatego trzeba o tym mówić szeroko, „urbi et orbi”, żeby to wybrzmiało bardzo mocno - mówił. 

Prelegent odniósł się także do krytykowanej wielokrotnie przedwojennej narodowej Demokracji i Narodowych Sił Zbrojnych, które to organizacje miały znakomicie rozwiniętą siatkę wywiadowczą aż po Berlin, m. in. dzięki współpracy z Rodłem. Podawał także przykłady działań, które mogą pomóc z promowaniu Związku Polaków w Niemczech dziś i w najbliższej przyszłości. 

- To zadanie musi być „odrabiane” w domu, we własnych czterech ścianach. Mówię to dlatego, że w porównaniu z innymi obszarami polskiego patriotyzmu, np. kresowego, nie ma tego dziedzictwa w świadomości młodzieży. Idea „Rodła” i Prawdy Polaków nie są znane, lub są znane niewystarczająco. To należy zmienić - mówił w legnickim klasztorze franciszkańskim przy ul. Rataja Tadeusz Szczyrbak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..