Tu będzie witał papież

Legnicka parafia na dzień przed odpustem otrzymała relikwie św. Jana Pawła II.

Piątek 8 czerwca to według kalendarza liturgicznego uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. A więc i odpust w legnickiej parafii znajdującej się na Os. Piekary. Eucharystia odpustowa rozpocznie się tam o godz. 18.00. Na pewno podczas liturgii wierni usłyszą o najnowszej radości parafii.

W czwartek 7 czerwca ks. Jan Mateusz Gacek oraz dk. Mateusz Maleńczuk odebrali z rąk kard. Stanisława Dziwisza relikwie św. Jana Pawła II. - Z księdzem Stanisławem Dziwiszem pamiętaliśmy się jeszcze z czasów rzymskich. On był sekretarzem papieża a do Rzymu niełatwo było z Polski wyjechać, ponieważ trwał stan wojenny. Ja wyjeżdżałem ponieważ byłem wówczas wikariuszem w parafii pw. św. Piotra i Pawła w Legnicy, dzisiejszej katedrze, u kanonika Tadeusza Łączyńskiego, za którego pośrednictwem były możliwości załatwienia takich wyjazdów – opowiada ks. Jan Mateusz Gacek. a

Co ciekawe budowa kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się dzień po wizycie Ojca Świętego w Legnicy. Dokładnie 3 czerwca 1997 roku rozpoczęło się wylewanie fundamentów. Trzy dni później pobłogosławił je bp Jan Purwiński z Żytomierza. Dlaczego on? Ponieważ przyjechał na spotkanie z Janem Pawłem II na legnickim lotnisku. Zepsuł mu się samochód a proboszcz powstającej parafii obiecał, że znajdzie mechanika, który auto naprawi. I zanim mechanik uporał się problemem, biskup mieszkał w WSD a parafia gościła.

- Relikwie uroczyście zainstalujemy ale musimy się do tego dobrze przygotować. Nie chcemy, żeby to było tylko takie wniesienie do kościoła. Mamy też pomysł, na cykliczne comiesięczne nabożeństwa. Na razie umieścimy je w naszym przeszklonym tabernakulum. W ten sposób będzie można oddawać im cześć. Mamy też pragnienie, by ten święty papież, skoro jest patronem rodzin, towarzyszył podczas powitania narzeczonych przy drzwiach kościoła, tuż przed rozpoczęciem liturgii ślubu. Papież przecież wydał „Familiaris consortio”, w którym możemy odnaleźć wiele ciekawych wskazówek co do budowania rodziny – mówi ksiądz proboszcz.

Święty Jan Paweł II jest też planowany jako patron dla kaplicy bądź kościoła filialnego, który mógłby powstać na zaplanowanym do budowy osiedlu w Bartoszowie. To wieś należąca do parafii a przylegająca do Legnicy od południowego-wschodu. Graniczy ona też z terenami po lotnisku, na którym to św. Jan Paweł II sprawował Eucharystię 2 czerwca 1997 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..