Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jadą do nas pamiątki po Bodo Ebhardcie

Książki, medale, mapy, zdjęcia, a przede wszystkim - trzy wielkie makiety zamków. To tylko niektóre elementy niemieckiej ekspozycji, która przez pięć miesięcy będzie gościła w miastach naszej diecezji.

Ekspozycja to pamiątki po Bodo Ebhardtcie (1865-1945), niemieckim architekcie i konserwatorze zabytków, który całe swoje dorosłe życie poświęcił odbudowie średniowiecznych zamków, w tym Czochy i Grodźca.

Jak informuje Janusz Skowroński, członek Stowarzyszenia Zamek Czocha i dyrektor Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, wszystkie eksponaty pochodzą z zamku w Marksburgu n. Renem, gdzie Ebhardt spędził swoje ostatnie lata.

- Wśród nich są m.in. dwie wyjątkowe makiety - zamków Hohkőnigsburg i Marksburg, do których w Polsce dołączy makieta zamku Czocha. To praca nieżyjącego już W. Szatarskiego z 1999 roku - informuje Skowroński.

Dwie pierwsze makiety mają po ponad 2,5 m długości i należą do najciekawszych w Europie. (...) Wszystkie eksponaty z wystawy o Ebhardtcie należą do Europejskiego Instytutu Zamków i były przygotowane z okazji 150-lecia urodzin architekta.

Teraz na pięć miesięcy trafią do Polski. Najpierw do Domu Kultury w Leśnej. Potem pojadą na miesiąc do Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze, na zamek Książ, do archiwum państwowego w Bolesławcu i na koniec do lubańskiego ratusza. 

Dziś (06.06) członkowie Stowarzyszenia Zamek Czocha pakowali w Marksburgu ostatnie skrzynie z eksponatami. Pojutrze powinny już być w Ośrodku Kultury Sportu i rekreacji w Leśnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL