Nowy numer 44/2020 Archiwum

Potrzebna debata

Na konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej zaprezentowany został program wielkiego święta rodzin w Legnicy.

Odbędzie się ono w związku z 50. rocznicą publikacji przez Pawła VI dokumentu „Humane vitae” o moralnym przekazywaniu życia ludzkiego. – Encyklika wydana krótko po Soborze Watykańskim II, którą papież Paweł VI wziął na siebie i bardzo przecierpiał pod wpływem niezwykłej krytyki, jest kamieniem milowym w historii Kościoła, bo mocno broni życia. Dzisiaj jest bardzo kwestionowana. Nie mniej zasady uwypuklone w tej encyklice są prawdziwe i leżą u fundamentu ludzkiego życia. Dobrze że po 50 latach pochylamy się nad tym dokumentem. Będziemy to robić w kluczu, świetle Ewangelii - mówił bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.

Sobotnie spotkanie podzielone zostało na dwie ważne części.

- Będzie Eucharystia, sympozjum oraz marsz. W sympozjum będziemy chcieli pokazać trzy spojrzenia na encyklikę „Humane vitae”. Spojrzenie biblijne, moralne oraz pastoralne. Fundament pod sympozjum położy biskup legnicki, wygłaszając konferencję o integralnej wizji człowieka. Spojrzenie moralne to zadanie, z którego będzie się wywiązywał ks. prof. Piotr Kieniewicz. Z kolei dr. hab. Michał Gierycz opowie o antropologicznym wymiarze dyskusji o encyklice. Całość zwieńczy prelekcja Jacka Pulikowskiego - mówi ks. dr Mariusz Habiniak, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Około 13.45 sprzed kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski ruszy Marsz dla Życia i Rodziny. Będzie on zmierzał do sanktuarium św. Jacka. Tam ma dojść ok. 14.30. O 15.00 rozpoczną się świadectwa małżonków o sposobach realizacji miłości małżeńskiej i odpowiedzialnego rodzicielstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama