Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Lipczanie" odnaleźli bohatera

W ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Polski druhowie i druhny z 15. Drużyny Harcerskiej "Lipczanie" z Platerówki (Chorągiew Dolnośląska ZHP) biorą udział w konkursie "Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej" organizowanym przez IPN.

W ramach poszukiwań osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 r. Krzyżem lub Medalem Niepodległości, udało im się natrafić na ślad legionisty Stanisława Brejcha.

Urodzony w 1895 r. w Radymnie, obrał udział w całym szlaku bojowym II Brygady Legionów Polskich. Zmarł w 1933 r. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Niepodległości przez prezydenta Ignacego Mościckiego. 

O Stanisławie Brejchu harcerze dowiedzieli się od Janusza Skowrońskiego, obecnie dyrektora Muzeum Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, oraz niemieckiego regionalisty Bernda Raffelta. Dotarli do jego wnuczki, Hanny Kohlhaas, mieszkającej obecnie niedaleko Görlitz. Od niej uzyskali dokumenty i medal jej dziadka. 

Teraz, zgodnie z regulaminem konkursu, harcerze z Platerówki będą musieli swoje odkrycie udokumentować w formie plakatu edukacyjnego filmu bądź vloga. Następnie efekt ich pracy będzie pokazany społeczności lokalnej oraz w szkołach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama