Nowy numer 44/2020 Archiwum

Saber Strike-18 coraz bliżej

Uwaga kierowcy: kolumny amerykańskiego wojska utrudniają ruch na A4. To 2. Pułk Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych (2nd Cavalry Regiment) podążający na ćwiczenia na Litwę.

Na utrudnienia muszą być przygotowani kierowcy jadący autostradą w kierunku Wrocławia. Od wczoraj jeden pas ruchu zajmują tam okresowo zmotoryzowane kolumny amerykańskich kawalerzystów. Policja radzi ostrożną jazdę i dostosowywanie się do poleceń drogówki i żandarmerii wojskowej.

Jak informuje mjr Jacek Baran z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu, amerykańskie oddziały przejeżdżają Polskę tranzytem z Niemiec na Litwę, gdzie za parę dni rozpoczną się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wielonarodowych armii - amerykańskiej, polskiej, litewskiej, łotewskiej i estońskiej. 

- Drugi pułk kawalerii armii USA przemieszcza się z miejsca swojej stałej dyslokacji w Niemczech m. in. przez obszar woj. dolnośląskiego, aby wziąć udział w epizodach taktycznych na poligonach państw europejskich biorących udział w ćwiczeniach - wyjaśnia.

Ćwiczenia oznaczone kryptonimem Sabre Strike-18 potrwają od 3-15 czerwca. Wg danych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) weźmie w nich udział 18 tys. żołnierzy z 19 państw. Polska wystawia kontyngent ok. 5 tys. żołnierzy oraz tysiąc pojazdów i sprzętu wojskowego z jednostek podległych DG RSZ.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniały będą m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. Saber Strike-18, organizowane jest przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama