GN 3/2021 Archiwum

Napełnieni Duchem Świętym

W 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II 60 młodych ludzi z Olszyny i Lubania przyjęło sakrament bierzmowania z rąk biskupa seniora Stefana Cichego.

Obecny rok duszpasterski, przeżywany pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, jest czasem odkrywania wartości sakramentu bierzmowania w naszym życiu. Przez różne wydarzenia duszpasterskie, przez przeżywaną Nowennę do Ducha Świętego, a także przez uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania wierni pragną przeżywać radość odkrycia na nowo w sobie daru Ducha Świętego.

Z taką myślą przygotowywali się młodzi, którzy szczególnie w ostatnim tygodniu przygotowań prosili Pana o dary i owoce Ducha Świętego. W trakcie nowenny przed Niedzielą Zesłania Ducha Świętego młodzież uczestniczyła w wieczorze uwielbienia, który poprowadził zespół „Nazaret” Odnowy w Duchu Świętym z Jeleniej Góry oraz ks. wikariusz Jakub Sikorski.

Nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem było zwieńczeniem dnia skupienia młodzieży, na który złożył się sakrament pokuty i Eucharystia. I w końcu nadszedł ten dzień, na który młodzież wraz ze swymi najbliższymi tak mocno oczekiwała. W drzwiach kościoła biskupa Stefana Cichego powitał ks. dziekan Bogusław Wolański w asyście służby liturgicznej oraz kapłanów na czele z ks. wicedziekanem Markiem Kurzawą i ks. Janem Bryją, proboszczem parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu.

Przed ołtarzem rodzice prosili o udzielenie ich dzieciom mocy Ducha Świętego. Słowa wprowadzenia wypowiedział również ks. dziekan Bogusław Wolański, który wspomniał o nadchodzących jubileuszach bp. Stefana Cichego i zwrócił uwagę nie tylko na wystrój kościoła, ale przede wszystkim na mnogość darów i owoców Ducha Świętego. Przy świecy, która została przygotowana na tę uroczystość, znalazło się siedem czerwonych kwiatów anturium, a w ołtarzu głównym w dwóch bukietach - dwanaście.

To piękna symbolika. Jak podkreślił ks. Wolański - w bierzmowaniu otrzymaliśmy siedem darów Ducha Świętego, który, gdy wyrazimy zgodę, może przynieść dwanaście konkretnych, smacznych owoców. W homilii biskup podziękował za pamięć o jego 55-leciu przyjęcia święceń kapłańskich i 20-leciu sakry biskupiej. Hierarcha przypomniał postać św. Jana Pawła II, którego rocznica urodzin tego dnia właśnie przypadła. Postawił go młodzieży jako przykład człowieka mocnej wiary, zakorzenionej w Bogu, otwartego na natchnienia Ducha Świętego, ofiarnie realizującego swoje życiowe powołanie.

Po homilii bp Stefan udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Wśród grupy przedstawionej biskupowi przez ks. dziekana Bogusława Wolańskiego było 50 osób z parafii w Olszynie i 10 z parafii pw. Świętej Trójcy w Lubaniu. Na koniec Mszy św., po podziękowaniach i wyrażeniu wdzięczności za dar sakramentu bierzmowania, mama jednej z dziewcząt bierzmowanych odmówiła specjalną modlitwę do Ducha Świętego, a bp Stefan od świecy ołtarzowej odpalił specjalnie przygotowaną świecę, która symbolizować ma Ducha Świętego.

Płomień tej świecy został rozniesiony do wszystkich uczestników liturgii, by w ten sposób jeszcze bardziej zaznaczyć, że dary Ducha Świętego zostały wszystkim udzielone i każdy jest wezwany do niesienia świadectwa o Jezusie, gdyż „przez namaszczenie wonnym olejem ręką biskupa ochrzczony otrzymuje znamię Pańskie, razem z darem Ducha Świętego, który doskonalej upodabnia go do Chrystusa i udziela mu łaski rozszerzania wśród ludzi »dobrej woni«”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama