Nowy numer 2/2021 Archiwum

Włączeni w tajemnicę Jezusa przejdź do galerii

Od dzisiaj mamy pięciu nowych kapłanów Kościoła legnickiego.

W sobotę 19 maja w katedrze pw. św. Piotra i Pawła odbyły się święcenia prezbiteratu pięciu diakonów: dk. Pawła Maja, dk. Przemysława Milewskiego, dk. Mateusza Wyspiańskiego, Przemysława Rogusza, Przemysława Głuszka.

Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Obecni byli też bp Marek Mendyk oraz bp Stefan Cichy. Już na początku biskup ordynariusz przypomniał, że dzień święceń przypada przed dniem Zesłania Ducha Świętego. Do niego też odwołał się w homilii mówiąc m.in.:

- Wybraliście na dzisiejszą liturgię czytanie z Ewangelii, gdzie Jezus mówi, czytając proroka Izajasza, „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski od Pana.” Chcecie, żeby ten Duch był nad wami dzisiaj i w całym waszym życiu. (…) Co to znaczy że Duch Pański jest nad kimś? Że ktoś tego Ducha przyjmuje? Jest na to bardzo prosta odpowiedź – ten kto się na to godzi, by Duch był nad nim, rezygnuje w tym momencie z swojej drogi i rozumie, że to ten Duch będzie wyznaczał tę drogę. Tak jak to się stało w Jezusie (…). Jezus zszedł na dno ludzkiej egzystencji, by tam zebrać tych zagubionych w „swoim ja” i prowadzić przez tajemnicę śmierci i umierania, rezygnowania z siebie, odwracania się od swojego „ja”, nawracania się od tego „tylko moje, tylko ja”. (…) Dzisiaj zostajecie włączeni w tę tajemnice. Niech wasze oddanie będzie oddaniem całkowitym. Dzisiaj zostajecie włączeni w przedziwną misję. Nieraz ona będzie trudna. Ale jak będziecie w niej wewnątrz, w głębi, to zobaczycie że nie ma lepszej - mówił biskup w homilii.

Po homilii kandydaci wypowiedzieli słowa przyrzeczenia wierności biskupowi i złożyli dłonie w jego ręce. Później wszyscy modlili się litanią do Wszystkich Świętych.

Następnie biskup nałożył na każdego kandydata ręce i odmówił modlitwę konsekracyjną. Po nim ręce na nowo wyświęconych kapłanów nakładali obecni prezbiterzy.

Swoje pierwsze Eucharystie, zwane prymicyjnymi, nowi kapłani odprawią w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w swoich rodzinnych parafiach:

Ks. Paweł Maj – Jędrzychowice, kościół pw. Narodzenia NMP, godz. 12.00

Ks. Przemysław Milewski – Żarska Wieś, kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, godz. 11.00

Ks. Mateusz Wyspiański – Zgorzelec, kościół pw. Matki Bożej Łaskawej, godz. 11.00

Ks. Przemysław Rogusz – Chojnów, kościół pw. św. Piotra i Pawła, godz. 12.00

Ks. Przemysław Głuszek – Szklarska Poręba, kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe, godz. 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama