Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dzieci kwiaty

Tłum przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych przemaszerował ulicami Polkowic, ubrany w stroje przypominające jeden z najpiękniejszych polskich kwiatów - niezapominajkę.

Dzień Polskiej Niezapominajki to ustanowione w 2002 r. święto przyrody, które przypada 15 maja. Ma na celu m.in. promowanie jej walorów, stałe przypominanie potrzebie ochrony środowiska i zachowania różnorodności biologicznej Polski.

O tym wszystkim od wielu lat pamiętają młodzi polkowiczanie, którzy przyłączają się do błękitnego korowodu idącego ulicami miasta.

W tym roku udział w marszu wzięły przedszkolaki ze wszystkich polkowickich przedszkoli oraz szkół podstawowych. Oczy cieszyły wspaniałe przebrania wykonane głównie z niebiesko-żółtej bibuły, stylizowane na niezapominajki. Były błękitne peleryny, błękitne kotyliony, błękitne korony na głowach, słowem - wiosna na błękitno.

Rankiem ten lazurowy korowód dotarł pod miejski ratusz, gdzie - zgodnie z tradycją - dzieci i młodzież przywitał burmistrz Polkowic. Wiesław Wabik podarował młodym przedstawicielom poszczególnych placówek budki lęgowe dla ptaków. Wkrótce zawisną na drzewach przy przedszkolach i polkowickiej podstawówce.

- Bardzo się cieszę, że dzieci od przedszkola rozumieją, co znaczy środowisko, co znaczy przyroda i jak dbać o te wartości. Ale Dzień Polskiej Niezapominajki jest także dobrym momentem, żeby o tym przypominać starszym, właśnie poprzez przykład, który idzie od najmłodszych - powiedział Wiesław Wabik.

Gmina Polkowice od bardzo dawna prowadzi cały szereg inicjatyw o charakterze ekologicznym. To m.in. organizowany we współudziale z Lasami Państwowymi „Dzień Drzewa”, który co roku skupia dzieci i młodzież z całej gminy. Podczas jego trwania organizowane są konkursy, zabawy edukacyjne i inne przedsięwzięcia mające na celu aktywny udział uczestników w działaniach na rzecz przyrody.

- Okazją, żeby podziękować za ich wkład w edukację ekologiczną, jest właśnie ich wizyta przed ratuszem. Budki lęgowe dla sikorek i nasiona niezapominajek, które dzisiaj ode mnie otrzymały, będą służyły ptakom i podniosą estetykę niejednego miejsca. Wielkie słowa uznania należą się nauczycielkom i opiekunkom dzieci, które od tak młodych lat zaznajamiane są przez nie z ekologią - dodał W. Wabik.

Polkowice są jednym z niewielu miast w Polsce, które mają swoje Rondo Niezapominajki, widomy znak, że ten piękny polski kwiat został tu oswojony już na dobre.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama