Nowy numer 41/2019 Archiwum

Serbowie gośćmi w Tomisławiu

Dziesięcioro gimnazjalistów z Belgradu było gośćmi mieszkańców podbolesławieckiej wsi. Do Polski przyjechali na zaproszenie wrocławskiego liceum.

W Tomisławiu młodzi Serbowie spotkali się z mieszkańcami wsi. Tu mogli się przekonać, że nadal jest tu pielęgnowana kultura ich przodków, którzy żyli w byłej Jugosławii.

- Goście byli szczególnie zachwyceni występem nietypowej orkiestry „Kapela Herbuta”, która śpiewa w języku serbskim, lub jak oni sami mówią jugosłowiańskim - opowiada dr Gordana Đurđev-Malkjevič z katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, jedna ze współorganizatorek spotkania. 

Belgradzcy uczniowie spotkali się także z władzami Bolesławca. Następnie razem z Ranko Tomovićem, konsulem honorowym Republiki Serbskiej w Polsce, odwiedzili Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, gdzie spoczywają serbscy jeńcy wojenni. 

Dziesięcioosobowa grupa młodych Serbów to uczniowie 13. Gimnazjum w Belgradzie (XIII Belgradska Gimnazija), jedynej szkoły w Serbii utrzymującej kontakt z polskimi byłymi mieszkańcami tego kraju, którzy po wojnie wrócili do ojczyzny osiedlając się m.in. w Bolesławcu i jego okolicach. 

Do Polski przyjechali na zaproszenie wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL