Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kard. Dominik Duka delegatem papieskim w Poznaniu

Metropolita praski, a wcześniej ordynariusz diecezji Hradec Králové, będzie reprezentował papieża Franciszka na obchodach 1050-lecia erygowania biskupstwa poznańskiego.

Kard. Dominik Duka jest prymasem Czech. Ten dominikański zakonnik urodził się w Hradcu Králové. Wyświęcony w 1970 r., w czasach komunizmu był prześladowany.

Już jako zakonnik spędził półtora roku w komunistycznym więzieniu. Po uwolnieniu pracował jako kreślarz. W 1998 r. papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Hradec Králové.

Funkcję tę pełnił do 2010 r. W tym czasie (2004-2008) był także administratorem apostolskim, również sąsiedniej nam, diecezji litomierzyckiej. W 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem praskim i prymasem Czech.

Kard. Duka mówi polsku. Nauczył się naszego języka z audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz Radia Watykańskiego. 

Jako ordynariusz hradeckralovski, a później prymas Czech brał udział w uroczystościach ku czci św. Wawrzyńca, organizowanych co roku na szczycie Śnieżki. Jest znany z wielkiej sympatii do Polaków, co okazuje przy każdej okazji.

Uroczystości 1050. rocznicy erygowania biskupstwa w Poznaniu będą się odbywać od 22 do 24 czerwca br. Diecezja poznańska jest historycznie pierwszą diecezją na ziemiach polskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL