Nowy numer 46/2019 Archiwum

Idzie do nas Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

Dziś z Helu wyruszy obraz Matki Bożej z Rokitnej. W sierpniu Nieustanna Pielgrzymka Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi odwiedzi diecezję legnicką.

Pielgrzymka Krzyża Eucharystycznego zawierzająca Bogu świat i Polskę to inicjatywa sióstr elżbietanek, członków Wspólnoty Pielgrzymów Miłosierdzia oraz osób związanych z organizacją Różańca do Granic.

Jak wyjaśnia s. Asumpta, jedna z kilku osób, które jako pierwsze poniosą obraz Matki Bożej z Rokitnej z Helu do Gdańska, trasa pielgrzymki obrazu zaplanowana jest tak, aby kolejnymi, tygodniowymi odcinkami wyznaczyć znak krzyża od Helu do Zakopanego, a potem od Zakopanego do Siekierek i od Siekierek do Kodenia na wschodniej granicy Polski.

- W ten sposób ramiona tego krzyża przetną się w Głogowcu, miejscu urodzin św. Faustyny Kowalskiej - tłumaczy elżbietanka. Wędrując z Zakopanego do Siekierek, ikona będzie peregrynować przez nasza diecezję. Według planu, 13 sierpnia odwiedzi Karpacz, a 20 sierpnia - Zgorzelec. Ikona Matki Bożej z Rokitnej będzie wędrowała w plecakach kolejnych grup, które będą go sobie przekazywały. Raz będą to osoby zakonne, innym razem całe rodziny lub grupy wiernych. Pielgrzymka obrazu ma się zakończyć 11 listopada, w święto odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pytana o autora tej inicjatywy, s. Asumpta bez wahania odpowiada: Duch Święty. - My zostaliśmy tylko przez Niego natchnieni - mówi. I przyznaje, że stało się to tuż po zakończeniu Różańca do Granic. - Właściwie już wtedy mieliśmy gotowy pomysł i plan - dodaje.

Celem peregrynacji obrazu Matki Bożej z Rokitna jest podziękowanie Panu Bogu za dary, jakimi obdarza nasz kraj i naród. To także zawierzenie Matce Bożej całej naszej ojczyzny i świata w trosce o pokój. 

Ikona Matki Bożej z Rokitna, zwana także Matką Bożą Cierpliwie Słuchającą, znajduje się w sanktuarium maryjnym Ziem Zachodnich w Rokitnie (diecezja zielonogórsko-gorzowska). Ma swoją bogatą historię. W XVII w. król Michał Korybut Wiśniowiecki, słysząc o cudach i łaskach wyproszonych przed tą ikoną, poprosił, aby obraz przywieziono do Warszawy. Stamtąd zabrał go do Gołębia pod Lublinem, gdzie bunt szlachty groził wojna domową. Król wraz z rycerzami modlił się przed wizerunkiem Pani Cierpliwie Słuchającej o zwycięstwo w walce oraz o pokój dla Rzeczypospolitej. Modlitwy zostały wysłuchane i do bratobójczej walki nie doszło. Jako wotum wdzięczności król umieścił na obrazie białego orła z napisem: „Da pacem Domine in diebus nostris” (Daj, Panie, pokój w naszych czasach).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama